H van Zeeuwse Eilanden mag een grijswater- circuit natuurlijk niet ontbreken en is het aardig om grijs water een prominente plek in het gebouw te geven. Op de derde ver dieping van het gebouw wordt een bassin gemaakt waarin regenwater van het dak opgevangen kan worden. Bovenop het bassin komt een terras, waar je op mooie zomerse dagen gasten kunt ontvangen. Als waterschap mag je immers best laten zien, dat water je core business is en dat je bereid bent te inves teren in hergebruik. Het bassin moet plaats bieden aan twintig tot dertig kubieke meter water. Het water kan vervolgens gebruikt wor den voor het doorspoelen van de toiletten of voor het schoonspuiten van de straat rondom het gebouw. Voor gebruik wordt het water gezuiverd. Op die manier kan bespaard wor den op drinkwater. Van de Vaart: 'Volgens mij is zo'n bassin met terras uniekin Nederland. Meestal wordt grijs water opgevangen in buffers in het gebouw of in een vijver. Om in de toekomst niet voor verrassingen te staan met zo'n buitenbassin, worden er in de kelder voor de zekerheid buffers gebouwd voor de opvang van grijs water.' Zelf temperatuur regelen 'Ik heb het warm, mag het raam open?' Een veelgehoorde vraag in kantoren waar colle ga's een kamer delen. De een heeft het immers sneller warm dan de ander. Cumae heeft een oplossing gevonden om dit soort twistpunten in het nieuwe kantoor te voor komen. Van de Vaart vertelt hoe een en ander in zijn werk gaat: 'In de plafonds worden inductie-units geplaatst. Dat zijn apparaten die zorgen voor verwarming en koeling. Iedere unit is afzonderlijk regelbaar. Dat houdt in datje zelf de temperatuur kunt regelen, weliswaar tot op zekere hoogte. Medewerkers kunnen de temperatuur naar eigen wens drie graden naar beneden of drie graden naar boven afstellen. En als een bepaalde collega het dan nog steeds te warm heeft, zet je gewoon een raam open. Want dat blijft natuurlijk tot de mogelijkheden beho ren. Aan de binnenzijde van de ramen komt zonwering te hangen zodat ook op die manier warmte buiten de deur gehouden kan wor den. De conventionele radiatoren zien we in het nieuwe gebouw niet terug.' Zonnepanelen en slimme lampen Het dak van het nieuwe kantoor bestaat voor een groot deel uit glas, zo'n vijfhonderd vier kante meter. Samen met Delta Nutsbedrijven bekijkt het waterschap of het mogelijk is om zonnepanelen in het glazen dak te plaatsen. Photovoltaïsche cellen zetten de zonnestralen om in zonne-energie. Deze energie wordt geleverd aan Delta Nutsbedrijven. Bijkomend voordeel van de panelen is dat ze dienen als zonnescherm. Tenslotte kan het waterschap energie bespa ren door relatief simpele trucs toe te passen. Een voorbeeld is het gebruik van automatische lichtschakelaars. Als er enige tijd geen bewe ging is in een vertrek gaat het licht vanzelf uit. Dat levert een forse besparing in energie gebruik op. Een andere manier is het slim gebruik maken van daglicht. Door het daglicht Zonnecellen Delta Nutsbedrijven te laten weerkaatsen in het bovenste raam van het kantoor kan optimaal gebruik gemaakt worden van natuurlijk licht. Daglichtspiegels in de bovenramen zorgen voor dit effect. Het licht weerkaatst op de spiegel, via het reflecte rende plafond, tot achterin de kantoren. Zelfregelende armaturen zorgen ervoor dat het nooit te donker is in de kantoren. En als er veel zonlicht naar binnen valt, gaan de arma turen vanzelf uit. Medewerkers hebben er op die manier geen omkijken naar. Waterschap WINTERSITUATIE Stadskantoor Warm Koud mei 2001 15 waterwerker

Scheldestromen/de Waterwerker | 2001 | | pagina 15