tillen en de wanden op bepaalde plaatsen naar binnen te vouwen. Met als prachtig effect dat het gebouw boven het water lijkt te zwe ven. Aan de spoorkant is bewust niet gekozen voor speelse hoeken en vouwen. Natuurlijk zijn er wel wat subtiele wijkingen in de gevel te ontdekken, maar ik heb toch voor al voor ogen om aan die zijde de langgerekt heid van het spoor en de weg te benadrukken. Dat zie je terug in de horizontale ramen die lange lijnen lijken te vormen'. Uitdagende creatie Op de vraag of zo'n programma van eisen de creativiteit beperkt, antwoordt Tuinhof reso luut: 'Juist niet! Het is eerder lastig als je zon der randvoorwaarden iets moet creëren. Eisen, randvoorwaarden, of hoe je het ook wilt noe men, zie ik eerder als een uitdaging om tot een creatieve oplossing te komen. Het is wel van belang dat de opdrachtgever meehelpt bij het ontwikkelen van een concept. Hij moet er enthousiasme in willen stoppen en het con cept willen begrijpen. Als dat goed klikt, kun je tot een groots ontwerp komen. In het geval van Zeeuwse Eilanden heb ik te maken met een enthousiaste opdrachtgever, die me de kans geeft een mooi gebouw neer te zetten. Zoals ik al zei, kreeg ik een aantal eisen mee waaraan het gebouw in elk geval moet vol doen. Een daarvan is dat de visueel aantrekke lijke activiteiten voor een ieder goed zichtbaar moeten zijn op de begane grond. En dan denk ik aan het bedrijfsrestaurant, de zaal voor de algemene vergadering en de ontvangsthal van Zeeuwse Eilanden. Veel glas zorgt voor een transparant geheel.' Duurzaam Een van de thema's in het ontwerp is duur zaam bouwen. Zeeuwse Eilanden heeft het omarmd als een belangrijk uitgangspunt bij de bouw. Het waterschap heeft duurzaam bouwen gerelateerd aan zijn eigen taken. Dat wil zeggen dat er bekeken is wat er zoal met water gedaan kan worden. De architect verwoordt het als volgt: 'Water is de core business van het waterschap. Het is dan ook logisch dat we daar bij het ontwerp rekening mee houden. Een bijzonder en in het oog springend onderdeel van het gebouw is het Taco Tuinhof: '...ideeën borrelen op en hebben tijd nodig om te rijpen'

Scheldestromen/de Waterwerker | 2001 | | pagina 5