Over de stabiliteit van een speciaal waterschapskantoor Een veilig gevoel Bij het ontwerpen van een kantoor komt heel wat kijken. Een van de uitgangs punten is dat er een gebouw ontstaat waar men zich veilig kan voelen. Het mag niet wegzakken in de grond, omwaaien of trillen. Een goede draagcon structie is dan ook een van de belangrijkste bouwstenen. Ben Geutjes van ABT/adviesbureau voor bouwtechniek bv uit Arnhem ontwierp samen met vijf collega's de draagconstructie voor Zeeuwse Eilanden. En dat was af en toe een flink gepuzzel. 'De rol van ABT komt er op neer dat wij ervoor moeten zorgen dat het gebouw voldoende draagkracht heeft, dat het sterk genoeg en stabiel is. Wat we voor ogen hebben, is dat de mensen die in het gebouw gaan werken, dat met een veilig gevoel kunnen doen. Het ontwerpen van de draagconstructie gaat in nauw overleg met de architect van het gebouw. Tuinhof heeft de vorm van het gebouw neergezet en ABT moet zorgen dat het ook daadwerkelijk blijft staan,' aldus Geutjes. ABT heeft een uitstekende naam op het gebied van bijzondere constructies. Zo was het bureau verantwoordelijk voor de construc tieve en bouwkundige uitwerking van het Holland-paviljoen op Expo 2000 in Hannover. Bij ABT werken zo'n tweehonderd mensen. Samen werken zij op jaarbasis aan circa honderdvijftig projecten. ondervonden: 'Maar dat maakt het voor ons natuurlijk tot een enorme uitdaging. Wij smullen van ongewone gebouwen en we beleven lol en plezier aan het ontwerpen van een constructie voor dergelijke objecten. In het geval van het waterschap heeft de archi tect allerlei bijzondere elementen aan het gebouw toegevoegd en dat betekent voor ons dat we diverse hoogstandjes moeten leveren. Neem bijvoorbeeld de sculpturale vormgeving van het exterieur. De gevels zijn nergens recht en springen her en der in. Ook de kop van het gebouw aan de kant van het NS-station en de hoek bij de av-zaal zijn een verhaal apart. Bij de ingang zweeft een deel van het gebouw als het ware boven de grond, dat vergt behoorlijk wat van ons denkwerk. We hebben dan ook heel wat afgepuzzeld om tot een constructie te komen waar we op kunnen vertrouwen.' aan moeder aarde. De gevels worden dragend uitgevoerd en helpen dus ook een handje. De stabiliteit van het gebouw wordt gewaarborgd door een samenwerking van vloeren en wanden. Bijzonder in dit verband is de betonnen kern van het centrale trappen huis nabij de hoofdingang. Aanvaarrisico Het nieuwe kantoor komt met de stadsgevel in het kanaal te staan. Voor de provincie is dat reden om te eisen dat het waterschap maatre gelen neemt om aanvaringen met het gebouw te voorkomen. Ook over dit vraagstuk heeft ABT zich met succes gebogen. Inmiddels is de provincie akkoord met het voorstel van ABT. Geutjes: 'Om te voorkomen dat grote schepen in aanvaring komen met de kantoren op de kade, worden er grote buizen in het kanaal geplaatst. Het gaat om buizen met een dia meter van 1.40 meter die een eind de grond in gaan. De palen komen op een onderlinge afstand van vijftien tot vijfentwintig meter te staan. Ook hier geldt weer het principe dat de mensen in de kantoren ervan uit mogen gaan dat het veilig werken is in het gebouw. De palen garanderen dit.' Hoogstandjes Het waterschapskantoor is allesbehalve een eenvoudig gebouw. Dat heeft ABT inmiddels Betonnen kern In het gebouw zorgen kolommen en wanden voor het doorgeven van de verticale belasting

Scheldestromen/de Waterwerker | 2001 | | pagina 7