Grijs water op een prominente plek Een duurzaam object Bij de bouw van het nieuwe kantoor werkt Zeeuwse Eilanden nauw samen met allerlei bedrijven. Er komt immers heel wat bij kijken en het meeste werk is voor het waterschap niet alledaags. Neem bijvoorbeeld de technische snuf jes die tegenwoordig mogelijk zijn om energie te besparen. En wat te denken van de oneindige mogelijkheden op het gebied van duurzaam bouwen. Om die mogelijkheden ook daadwerkelijk te benutten is verstand van zaken onontbeerlijk. Daarom heeft het waterschap adviesbureau Cumae uit Rotterdam in de arm genomen. Bas van de Vaart, werkzaam bij Cumae, is regelmatig in Zeeland te vinden om het waterschap zo goed mogelijk te advi seren op het gebied van de technische installaties. Van de Vaart: 'Als we het over technische installaties hebben, dan is dat van het alge meen bekende stopcontact of lichtknopje tot bewerkelijke energieopwekking. Over de invulling van die technische zaken geven wij advies aan het waterschap. Omdat het stads- iolering kantoor van de gemeente naast het gebouw van Zeeuwse Eilanden komt te staan, is onder zocht welke installaties centraal aangebracht kunnen worden. Een voorbeeld hiervan is de energieopwekking. De gemeente en het waterschap gaan binnen hun gebouw hun eigen weg. Maar de energie halen ze beide uit dezelfde installatie. Die installatie komt tussen de gebouwen te liggen en beide maken er straks gebruik van. Op die manier bespaar je heel wat kosten. De installatie zorgt ervoor dat de gebouwen gekoeld en verwarmd wor den door middel van grondwaterbronnen, diep in de bodem. We gaan nu uit van zo'n 80 meter diep maar dat kan ook best 130 meter worden. Bij deze vorm van verwarmen en koelen heb je een koudwaterbron en een warmwaterbron nodig. In de winter maak je gebruik van de warme bron om te zorgen dat iedereen er lekker warmpjes bij zit en in de zomer heb je de koude bron om het aange naam te maken op een warme zomerdag. En mochten we in de toekomst nog eens verrast worden door een elfstedentochtwinter dan helpt de hoogrendementsketel een hand je om de boel warm te stoken.' Met deze duurzame vorm van energiegebruik draagt het waterschap een steentje bij aan een beter milieu. Voor de verwarming wordt immers minder gebruik gemaakt van fossiele grondstoffen zoals steenkool of olie. Het waterschap en de gemeente bekijken momen teel samen of het project in aanmerking komt voor subsidie. Buitenbad Naast energie houdt Cumae zich ook bezig met adviseren over watergebruik. In het geval Wateroverschot aft ■'BPl XHRS waterwerker 14 mei 2001

Scheldestromen/de Waterwerker | 2001 | | pagina 14