Van de dijkgraaf Verhuizen is geen hoofdtaak van een water schap. Om de hoofdtaken goed uit te voeren is wel een goede organisatie en een geschikte huisvesting noodzakelijk. Gedurende het fusieproces om te komen tot één waterschap boven de Schelde werd dan ook gezocht naar één gebouw voor de gehele organisatie. Allerlei argumenten spelen dan een rol. Gekozen werd voor het huidige kantoor in Goes, vanwege de centrale ligging, een goed gebouw voor de organisatie en de betaalbaar heid. Dat het gebouw 'op maat' was en weinig in de doelstelling van het waterschap om efficiënt en goedkoop te werken voor de burger. De jaarlijkse tekorten inzake dit werk zijn sindsdien verdwenen; - een andere doelstelling van het waterschap, te weten 'de maatschappelijke positie ver sterken' komt steeds meer tot uiting in projecten als Natuurherstel Westerschelde en Vitaal Platteland; -aangekondigd rijksbeleid (zoals bijvoorbeeld verwoord in de vierde Nota Waterhuishouding) wordt steeds meer vertaald in concrete Goes locaties aan. De locatie in het Stationsgebied in Middelburg kwam uitein delijk als gunstigste uit de bus. Het feit dat voorlopig de burger de nieuwbouw niet zou merken in de tarieven, was zeker een doorslaggevend argument, maar ook het moment van oplevering, de mening van het personeel, efficiencywinst door bijvoorbeeld gezamenlijke energievoorziening met de gemeente Middelburg, hebben in de besluit vorming een rol gespeeld. Toen de keuze een maal gemaakt was om in Middelburg te gaan Waarom ook aliniefer? J door W.A. Gosselaar uitbreidingsmogelijkheden kende, werd voor lief genomen. De noodzaak tot uitbreiden kwam sneller dan verwacht. Onvoorziene ontwikkelingen zoals de versterking van de dijkglooiingen eisten meer menskracht en dus huisvesting. Maar ook nieuw beleid van het waterschap leidde tot personeelsuitbreiding. Uitbesteden van werk als dat goedkoper was dan zelf het werk uitvoeren bleef tot de mogelijkheden behoren. Bij het centraal ontwerpen van pro jecten bleek het goedkoper om het zelf te doen. Er waren wel meer mensen voor nodig. De ontwikkelingen volgden elkaar snel op en noodzaakten tot nadenken over uitbreiding van de huisvesting. Niet altijd voor de korte termijn, maar zeker voor de langere termijn. Een paar voorbeelden: - taken van het noodlijdende recreatieschap Veerse Meer werden overgenomen; dit paste projecten (dus werk en menskracht). Het project Waterbreed (water in de stad) is hier een goed voorbeeld van; - maar de nieuwe ontwikkelingen stoppen niet. Zo speelt het waterschap een steeds grotere rol in het lange termijnbeleid van de Westerschelde, de nieuwe aanpak van waterbeheersing door de stroomgebied- benadering en de uitwerking van Waterbeheer in de 21e eeuw. De plannen om het pand in Goes uit te breiden vervaagden steeds meer en nieuw- bouwplannen kwamen in beeld. Nieuwbouw, omdat daarmee sneller gestart kon worden, maar ook omdat daarbij meer rekening gehouden kon worden met toekomstige ontwikkelingen. Toen bekend werd dat we over nieuwbouw dachten, boden ook andere gemeenten dan bouwen, heeft het bestuur van het water schap nog wel een aantal voorwaarden toe gevoegd. Het gebouw moet passen in de omgeving, maar ook deel uitmaken van die omgeving. Het gebouw moet sober zijn. Als waterschap hebben we de taak zoveel mogelijk het principe van duurzaam bouwen toe te passen. Dit alles heeft er toe geleid dat het definitief ontwerp nu door het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden is vastgesteld. De druk op de huidige huisvesting wordt steeds groter. Hoe eerder het nieuwe gebouw klaar is, hoe liever het mij is. Er is nog een reden. Nu het gebouw op papier steeds meer gestalte krijgt, eigenlijk steeds meer gaat leven, word ik steeds nieuwsgieriger naar het eindresultaat. En ik hoop dat iedereen er tevreden over zal zijn. - y. Y lei 2001 3 waterwerker

Scheldestromen/de Waterwerker | 2001 | | pagina 3