respect voor die generatie Walchenaren, die toen zoveel veerkracht liet zien en het eiland weer vanaf de grond opbouwde! Alleen daar om al is een expositie over die tijd gewoon noodzakelijk.' Proefdraaien De stichting wil deze zomer de twee bunkers gedurende een paar maanden enkele midda gen per week openstellen om zo een poosje proef te draaien. Volgend jaar mei staat de officiële opening gepland, dan moeten de bunkers samen een professionele en leerzame attractie zijn. De stichting wil de drempel laag houden en geen entreegeld heffen; de verwachting is dat bezoekers op vrijwillige basis een bedragje betalen. De stichting wordt financieel ge steund door het Prins Bernhardfonds, de VSB-bank, gemeente Veere en door ruim honderdvijftig particuliere donateurs. Het dak van de tweede bunker is al heel lang een plateau vanwaar de wandelaar over zee, strand en duin kan uitkijken. Het is dan ook een observatiebunker; de Duitse bezetter kon van hieruit het strand in de gaten houden en geallieerde landingen tijdig signaleren. Dat gebeurde met behulp van een periscoop, die uit de koepel van dertig centimeter dik pantserstaai tevoorschijn kwam. Deze koepel weegt ongeveer veertig ton. De stichting restaureert de koepei (ook van binnen), maar laat de rest van de bunker zoals hij nu is. Aan de buitenkant blijven resten van de zand kleurige camouflageverf zichtbaar en ook de veie beschadigingen door granaatbeschietingen blijven hun verhaal vertellen. Deze bunker werd gedurende vier maanden in 1944 gebouwd. Er was kennelijk haast bij, want uit ondermeer verschillende stukken met nog zichtbaar vlechtijzer blijkt dat de bunker niet helemaal is afgewerkt. Het interieur bestaat uit de ruimte van de koepel, een soort administratieruimte, een woonruimte, de zogeheten 'nabij-verdediging' en een kruipgang naar de nooduitgang. Er verbleven ongeveer vijf soldaten. Deze bunker gaat het verhaal van de Walcherse bevrijding vertellen. Interieur van de opgeknapte personeelsbunker. Tegelvloer, afvoerput effluchtvoorziening zi\ nog volledig intact. m. Stichting Bunkerbehoud Secretariaat: Stationsstraat 3b, 4331 JA Middelburg, tel. (0118)625696 E-mail: stbunkerbehoud@planet.nl Website: www.bunkerbehoud.nl

Scheldestromen/de Waterwerker | 2001 | | pagina 11