- IH Rioolgemalen en rwzi's zijn op afstand te beheren Waterbr plannen andere. Vanuit je eigen stoel elk rioolgemaal beheren of een rioolwaterzuiveringsinstallatie (rwzi) in werking stellen. Dat klinkt makkelijk, maar om alles op afstand te kunnen beheren zijn nog vele inspanningen nodig. De belangrijkste reden om alles vanuit centrale plaatsen te beheren is, dat het waterschap meer kwaliteit wil bieden, maar daar niet altijd de mens kracht voor heeft. Bovendien krijgt het water schap meer taken toebedeeld, die het goed wil uitvoeren. Dan kom je snel op een geauto matiseerd systeem, waardoor je met hetzelfde aantal mensen toch meer en beter werk kunt leveren. Dit betekent niet dat de bedienings medewerkers niet meer in de gemalen komen. Regulier onderhoud is altijd nodig en op het ene gemaal is dat harder nodig dan op het hoofdposten (de rwzi's Sint Maartensdijk, De Verseput, Walcheren en Willem Annapolder) of met de computer thuis kan worden inge heid naar het zogenaamde beeldscherm bedieningssysteem van het betrokken werk en vervolgens kan de computer bepaalde pompen in werking stellen, peilen veranderen of doseringen instellen. Op het beeldscherm verschijnt een overzicht van het gehele zuive ringsproces, zodat de klaarmeester alles kan bedienen. Daarnaast krijgt hij gegevens over elektriciteitsverbruik en draaiuren van pom pen. Hierdoor hoeft er niet iemand meer langs de rioolgemalen te rijden om deze gegevens te noteren. Alle gegevens uit een bepaald gebied worden automatisch samengebracht en verwerkt. Dit 'Beheren op afstand' (BOA) wordt steeds meer ingevoerd op zuiveringstechnische wer ken. Alle rioolgemalen en zuiveringsinstalla ties die nu en de komende periode worden vervangen, verbeterd of vernieuwd, worden zo gebouwd dat ze vanuit één centrale plek, vanachter één computer in werking kunnen worden gezet. Door alles vanuit één plaats te beheren, kunnen gemalen, die over een heel eiland verspreid zijn, vanuit één stoel in werking gezet worden. Zo kan soms ook een storing op een zuiveringsinstallatie verholpen worden. Met een computer op één van de Op dit moment is BOA op twee van de hoofd posten geïnstalleerd. Dit jaar worden de andere twee geplaatst. Aangezien het nu mogelijk is om alle zuiveringstechnische werken via een computer waar dan ook ter wereld te bedie nen, heeft ook de beveiliging van het systeem ruime aandacht gekregen. Het is de bedoeling dat dit jaar zes van de elf rwzi's en 60 van de 94 rioolgemalen op afstand beheerd gaan worden. De resterende rwzi's en rioolgemalen krijgen BOA op het moment dat de betreffen de rwzi gemoderniseerd gaat worden in 2002 of 2003. Ook het rioolgemaal te Goes wordt 'op afstand beheerd' Waterschap Zeeuwse Eilanden en de gemeen ten Middelburg, Tholen en Vlissingen stellen stedelijke waterplannen op waarin zij een gezamenlijke visie vastleggen over het duur zaam beheer van water in stedelijke gebieden. De provincie ondersteunt het project. Dit project 'Waterbreed' is een pilot en vormt een voorbeeld voor alle andere Zeeuwse gemeen ten boven de Westerschelde. Eerder dit jaar ondertekenden de deelnemende organisaties een intentieverklaring om gezamenlijk het project 'Waterbreed' uit te voeren. Tot voor kort was waterbeheer in stedelijk gebied tamelijk onderbelicht en ontbrak een duidelijk beleid. Het samen te ontwikkelen beeld van wat er nu met het water in stedelij ke gebieden zou kunnen gebeuren, omvat vele maatregelen op het gebied van berging, inrichting, gebruik, veiligheid, kwaliteit, ruimtelijke ordening, groenbeheer, visbeheer, beheer en onderhoud, riolering en recreatie. Kortom: er wordt integraal ingespeeld op de belevingswereld van de bewoners en het water wordt vanuit allerlei perspectieven bekeken, zodat Zeeuwse Eilanden en gemeen ten kunnen komen met een passend beleid voor stedelijke watersystemen die duurzaam, gezond en veerkrachtig zijn. Na de startnotitie die 11 juni is vastgesteld, komt eind dit jaar een gezamenlijk plan op hoofdlijnen. Vervolgens zorgen de drie gemeenten elk voor een eigen plan dat toegespitst wordt op de eigen situatie. Baggerplannen vormen een onderdeel van 'Waterbreed' en worden dit jaar ook opge steld. Het is de bedoeling dat andere gemeen ten daarna volgen met hun eigen waterbrede plannen. waterwerk er

Scheldestromen/de Waterwerker | 2001 | | pagina 13