commissie huur- en pachtzaken. We kropen met z'n allen in een paar auto's en reden alle percelen langs waar nieuwe bedragen voor berekend moesten worden. Dat was altijd een bijzonder dagje. Ook de ruimtelijke ordening zat in die tijd al bij mij. Na de fusie bleef de ruimtelijke ordening over. Bij het nieuwe waterschap leverde dat voldoende werk op voor één functie.' Aan elkaar breien Jan werkt bij de sector Middelen. Wie het organogram van Zeeuwse Eilanden bekijkt, ziet dat Jan juridisch medewerker is. Hij omschrijft zijn functie zelf liever als coördina tor ruimtelijke ordening. 'De hoofdmoot van mijn werk bestaat immers uit de beoordeling van plannen die met ruimtelijke ordening te maken hebben. Veelal is advies vanuit de sectoren nodig. Mijn rol is om coördinerend op te treden. Als het om bestemmingsplannen gaat, zijn gemeenten verplicht te overleggen met het waterschap. In die gevallen krijg ik een voorontwerp toegezonden. Soms is aan het maken van het voorontwerp al het nodige overleg voorafgegaan. Dat werkt natuurlijk wel goed. Je kan dan in een vroeg stadium van de planvorming aandacht vragen voor de waterschapsbelangen. Als een plan eenmaal op papier staat, laat het zich niet meer zo een voudig wijzigen. Als een plan binnenkomt, kijk ik of er waterschapswegen of waterkeringen in het plangebied liggen. Mocht dat het geval zijn, dan vraag ik de betreffende sector een reactie te geven. Van de sector waterbeheer is bij vrijwel ieder plan een reactie gewenst.' Alle betrokkenen zorgen dat hun reactie bij Jan terecht komt zodat hij er een mooi geheel van kan breien. Uiteraard bekijkt hij het plan ook nog eens zorgvuldig en hij let dan vooral op de planvoorschriften en de regelgeving. Jan zorgt vervolgens dat de reactie van het waterschap naar de betreffende gemeente gaat. Jaarlijks gaat het om zo'n vijftig plannen. Plannen maken 'Maar daarmee is de kous nog niet af. Als de reactie is ingediend, houd ik in de gaten of er ook iets mee gedaan wordt. Soms krijg ik het aangepaste plan toegestuurd maar in de meeste gevallen moet ik via de krant vernemen dat het plan ter inzage ligt. Het plan is dan in het formele circuit aanbeland. Als een gemeente de opmerkingen van het water schap niet heeft overgenomen, kunnen in deze fase zienswijzen worden ingediend. Gelukkig komt dat sporadisch voor. Hooguit een keer of vijf per jaar. De meeste zaken worden toch in goed overleg geregeld. Daarna stelt de gemeenteraad het plan vast en gaat het naar Gedeputeerde Staten. Ook daar kan het waterschap nog eens zijn beden kingen indienen maar dat komt praktisch nooit voor. In het algemeen komt het er op neer dat ik de waterschapsbelangen in de gaten houd en ik zorg dat gemeenten daar mee rekening houden. In het gros van de gevallen gebeurt dat ook en hoef ik de ont wikkeling van bepaalde plannen dus maar tot op zekere hoogte te volgen. Want al met al is de looptijd van een plan toch al gauw een jaar of langer en soms heb je dan een lange adem nodig!' Sectorspecialisten In het geval van grote projecten, zoals de herstructurering van het Veerse Meer of Walcheren 2000+ wordt een projectorganisatie opgetuigd. Allerlei instanties worden vanaf het begin nauw betrokken bij het maken van plannen. Namens Zeeuwse Eilanden is Jan degene die plaatsneemt in de ambtelijke projectgroepen die opgezet worden. Het gaat immers om grote projecten waar namens het waterschap alle sectoren bij betrokken zijn. In dat geval is het handig als een persoon de coördinatie op zich neemt. 'Voor mij houdt het in dat ik veel terugkoppel naar de sector specialisten. Zij zijn immers degenen die de inhoudelijke beslissingen nemen. Ik kan niet beslissen of een gebied autoluw moet worden, daar hebben we de sector Wegen voor. Ik weet van alles een beetje, maar voor de details moet ik toch echt de sector in duiken. Af en toe is dat best lastig. Het liefst zou ik precies weten hoe alles zit, maar er speelt zo veel mee, dat het voor mij gewoon onmogelijk is om me in alles te verdiepen. Wat ik in het geval van grote projecten erg leuk vind, is dat je ervanaf het prille begin bij betrokken bent. Neem nou Walcheren 2000+. Dat loopt al van vlak na de fusie. Het is een enorm omvangrijk project waarbij je niet over een nacht ijs kunt gaan. Er is veel geld mee gemoeid en dat moet weloverwogen worden besteed. Vandaar dat het wel eens een tijdje kan duren voor een maquette of papieren plan werkelijkheid wordt.' Afwisseling Als coördinator ruimtelijke ordening verzorgt Jan ook de bestuurlijke ondersteuning van gezworene Ruijtenberg. Ruijtenberg zit namens de Zeeuwse waterschappen in de PPC van de provincie. Jan voorziet de vergader stukken van op- of aanmerkingen, in overleg met de sectorspecialisten zodat Ruijtenberg tijdens de vergadering beslagen ten ijs komt. Tenslotte houdt Jan zich af en toe bezig met de voorkomende werkzaamheden binnen de afdeling. Onder deze paraplu vallen bijvoor beeld de aan- en verkopen, procedures om wegen aan de openbaarheid te onttrekken en de overdracht van wegen. 'Al met al ben ik goed terechtgekomen en doe ik werk wat aan mijn opleiding gerelateerd is. Na al die jaren bij het waterschap heb ik het nog altijd prima naar mijn zin. Vooral de afwisseling maakt het voor mij iedere dag weer leuk om naar mijn werkte gaan.' juni 2001 15 waterwerker

Scheldestromen/de Waterwerker | 2001 | | pagina 15