Het managementteam heeft in september vorig jaar een intentieverklaring ondertekend, waarmee het zijn betrokkenheid uitspreekt bij het project en aangeeft dat het de plannen ondersteunt. Jan Dees, directeur van de sector Waterbeheer: 'Bij het KAM-project wordt de verantwoordelijkheid zo laag mogelijk op de werkvloer gelegd. En als je vertrouwen in elkaar hebt, moet je een heel eind kunnen komen.' nu omschreven procedures gaat hij te werk op dezelfde manier. Hij wordt ingewerkt en wij kunnen controleren of we deze procedure goed hebben opgezet', zegt Rijk. Op het gebied van milieu is besloten nu ook kunststof apart in te zamelen. 'De opslag van polymeer (een stof om slib in te dikken op de zeefband- pers) is veranderd. Eerst sloegen we duizend liter op in vele verschillende containers en nu komt het in één zeecontainer en slaan we dat meteen op in een grote tank. Hierdoor hebben we minder containers en minder kans op lek kages doordat vaten lekken of doordat er bij verplaatsing iets misgaat', weet Rijk te vertel len. Reling Een grote en arbo-veilige verbetering is door gevoerd naar aanleiding van een idee van Leo. 'Ik kom regelmatig op de rioolgemalen en dan moet ik ook kijken of de lavafilters naar beho ren werken. Hiervoor moet ik zo'n drie meter omhoog klimmen en dan kijken of de filter schoon is. Voorheen moest ik er half inkruipen om alles goed te kunnen reinigen. Nu klim ik bovenop, draai de filter er af en trek ik de sproeier omhoog die ik zo schoon kan maken. Dan is de val naar beneden natuurlijk nog groot en daarvoor komt hier een reling omheen. Ik vond het wel een beetje gevaarlijk en in de gesprekken over het proces heb ik aangedragen om er toch een soort hek omheen te zetten, zodat we niet naar beneden kunnen vallen en die komt er nu binnenkort. Deze lavafilter zorgt ervoor dat er minder stankoverlast is. De stank wordt door lavastenen gereinigd en vervolgens soms ook nog door een compostbed, maar soms is het nodig om de sproeiers te reinigen en dan staan veiligheid, milieu en kwaliteit toch voorop. Al dat vergaderen is niets voor mij, maar het is toch heel fijn dat wij zelf hebben aan kunnen geven wat beter of anders kon.' Kwaliteitscirkel In de volgende fase van het project, 'Laat zien dat je doet wat je zegt', wordt gekeken of inderdaad gewerkt wordt zoals het op papier De rwzi Walcheren te Ritthem, het toneel van een succesvol proefproject. staat. Dit auditeren (toetsen) van de processen is essentieel, omdat dit de kwaliteitscirkel slui tend maakt en een continue verbetering van de processen garandeert. Tevens zijn de audits bedoeld om gestructureerd nieuwe verbeter- punten op te sporen en om te kijken of vorige verbeterpunten ook daadwerkelijk datgene hebben opgeleverd waarvoor ze bedoeld waren. De bedoeling is om het toetsen van de eerste zes procesbeschrijvingen in juni van dit jaar te starten. 'Deze toetsingen zorgen ervoor dat we alert blijven en dat we het KAM-systeem draaiende houden en daarmee is het systeem certificeerbaar', zegt Paul. Het niveau van het zorgsysteem ligt op ISO 9001 voor kwaliteits zorg, op ISO 14001 voor milieuzorg en op OHSAS 18001 voor arbozorg. Continu Dat KAM alleen werkt als alle medewerkers er ook achter staan, ziet Rijk al duidelijk in het dagelijkse werk. 'Als er een product binnen komt zonder veiligheidsblad dan zorgen de medewerkers nu dat dat er komt terwijl voor heen de oogjes werden dichtgeknepen'. Het KAM-project vroeg en vraagt nog steeds veel van de medewerkers. Maar zij hebben er ook heel wat voor terug gekregen: duidelijke werkprocedures, een veilige werkomgeving, verbetering van kennis met betrekking tot taken, verantwoordelijkheden en bevoegd heden en een efficiënte bedrijfsvoering. En voor het waterschap is het van belang dat aandacht voor kwaliteitszorg, arbo en milieu leidt tot een verbetering van de kwaliteit van het werk, waarbij de nadruk ligt op het continu verbeteren van de afdeling. Dit jaar zal een dergelijk systeem ook worden opgezet op de zuiveringsinstallaties op Noord-Beveland en vanaf volgend jaar moeten medewerkers van alle andere rwzi's van Zeeuwse Eilanden ook hun eigen KAM-zorgsysteem gaan opzetten. juni 2001

Scheldestromen/de Waterwerker | 2001 | | pagina 8