Beroep onder de loep (VIII): de plannenspecialist Papier is geduldig door Sandra Minneboo In 1984 maakte Jan Minderhoud voor het eerst kennis met het waterschap als werkgever. Op enkele tussenpozen na, houdt hij zich sinds midden jaren tach tig bezig met ruimtelijke plannen. Hij omschrijft zijn huidige functie zelf als coördinator ruimtelijke ordening. En wat zijn beroep precies inhoudt, vertelt Jan graag. De basis voor zijn waterschapsloopbaan legde Jan tijdens zijn studie sociale geografie in Utrecht. Sociale geografie is te vergelijken met aardrijkskunde zoals we dat vak van de middelbare school kennen. Uiteraard stond de studie bol van specialistische vakken zoals bijvoorbeeld cartografie. Veel tekenwerk, wat nu met de computer gedaan wordt, gebeurde toen nog met de hand. Tijdens de sfudie van Jan werden alle kaarten nog met de hand getekend. Er waren al wel computers maar die waren niet voor Jan weggelegd. In 1983 studeerde hij af met als hoofdvak planologie. In die tijd was er weinig werk te vinden binnen zijn vakgebied. Dus dook Jan weer met zijn neus in de studieboeken. Hij behaalde in de avonduren zijn propedeuse rechten en was overdag beschikbaar voor de arbeidsmarkt, zoals dat destijds zo mooi heette. Het wachten op een eerste (korte) kennismaking met het waterschap duurde volgens Jan niet lang: 'Na mijn studie wilde ik graag in Zeeland aan de slag, maar het was niet eenvoudig om pas send werk te vinden. Daarom hapte ik toe toen zich de mogelijkheid aandiende een paar weken bij waterschap Noord- en Zuid- O Beveland te gaan werken. Ik viel in voor iemand die tijdens de bietencampagne ging controleren op slik op de weg. Maar dat was voor mij slechts van korte duur. Een maand of wat later kreeg ik wederom een telefoontje 14 van het waterschap: de betreffende collega ging zijn dienstplicht vervullen en er was een vervanger nodig. Ik had nog geen ander werk en toog weer naar het waterschap. In die tijd zag de organisatie er veel anders uit dan nu. Binnen de administratieve tak waren er nau welijks specialisten zoals we die nu kennen. In die tijd deed ik dan ook van alles. Van ver gunningen verlenen tot het regelen van de algemene vergadering en van notuleren tot zaaltjes bespreken. Maar af en toe bekeek ik ook al wel eens een plan.' Vaste baan Ook deze keer was het werken van korte duur. De collega kwam eerder terug dan gepland en Jan vertrok naar de afdeling Ruimtelijke Ordening van de gemeente Bodegraven. Na een jaar bood waterschap Noord- en Zuid- Beveland hem een vaste baan aan. Omdat Zeeland bleef trekken, was het geen moeilijke keus. Sinds die tijd is hij niet meer weg te denken bij het waterschap. Maar volgens Jan is er in de loop der jaren wel veel veranderd: 'De organisatie breidde zich gestaag uit. Vooral de administratieve dienst groeide hard. Ik heb de nodige reorganisaties meegemaakt. Het leuke daarvan was dat het werk veel ver anderingen en dynamiek met zich meebracht. Er kwamen telkens nieuwe dingen bij. Ik denk dat dat voor mij de belangrijkste reden is geweest om niet op zoek te gaan naar ander werk. In de laatste jaren voor de fusie was mijn werk al behoorlijk afgebakend. Ik hield me voornamelijk bezig met huur- en pachtzaken. Zeg maar het werk dat Ad Dommisse nu doet. Toen gingen we nog ieder jaar op pad met de juni 2001 'Ik weet van alles een% detailsmoet ik toch ech

Scheldestromen/de Waterwerker | 2001 | | pagina 14