Bomvrij beton in de duinen Waterschap helpt Stichting Bunkerbehoud een handje door Arend van der Wel Een waterkering moet bij storm en ontij het zeewater tegenhouden - niet meer en niet minder. Zijn er 'toevallig' in die waterkering ongewenste elemen ten aanwezig, dan moeten die öf verwijderd öf genegeerd worden, want de waterkering is heilig. Zo ongeveer was heel lang de opvatting. Maar er is in deze dogmatische opstelling de laatste tijd beweging gekomen. Dijk en duin als waterkering zijn nog steeds heilig, maar er is inmiddels ruimte voor andere belangen, zoals die van de Stichting Bunkerbehoud: unieke bunkers in de dui nen worden opgeknapt en als monumenten toegankelijk gemaakt. En Zeeuwse Eilanden helpt daarbij een flink handje, als eerste waterschap in Nederland. Vorig najaar hebben mensen en materieel van het waterschap een belangrijke rol gespeeld bij het uitgraven van twee bunkers uit de Tweede Wereldoorlog in de duinen van Zoutelande, ter hoogte van 't Pauwtje. De Stichting Bunkerbehoud had vergunning voor dit uitgraven bij het waterschap gevraagd en gekregen. Omdat zoiets nauw luistert - de waterkering en de natuur mogen uiteraard niet lijden onder een dergelijke ingreep - kwam bij de afdeling Beheer Onderhoud Waterkeringen al gauw het idee naar boven dit werk zelf te doen. Stichting blij én water schap blij, want zo kon het precies naar de eisen van het waterschap gebeuren. Bovendien is het ook de taak van het water schap ervoor te zorgen dat de duinen, dus ook deze betonnen intermezzo's, er verzorgd bij liggen; bij beide bunkers was sprake van drei gende verpaupering door afvaldumpingen. Symbool De twee bunkers zijn vakkundig uitgegraven en een tegelpad en een trap maken de bun kers nu toegankelijk voor publiek. Dat publiek is daar binnenkort welkom om het verhaal van juni 2001 oorlog en bevrijding - uiteraard toegesneden op Walcheren - te beleven. In december vorig jaar ontving dijkgraaf Gosselaar het eerste exemplaar van het standaardwerk 'Atlantikwall in Zeeland en Vlaanderen'. Bij die gelegenheid onderstreepte Gosselaar de verandering in het waterschapsdenken: een bunker in de duinen is niet langer een lelijke sta-in-de-weg, maar het symbool van een maatschappelijk verlangen naar het vasthou den van vrede. Het waterschapsbelang hoeft in dit geval niet tegenstrijdig te zijn met maat schappelijk belang. 'De brede kijk' noemen waterschappers dat graag. Steun in natura Ruud Murk is voorzitter van de Stichting Bunkerbehoud, die nu het beheer van beide bunkers van het waterschap heeft overgeno men. Het eigendom blijft overigens bij het waterschap. Murk loochenstraft het geijkte beeld van een voorzitter door in overall ter plekke het verhaal van de bunkers te vertellen; direct daarna popelt hij om de kwast weer ter hand te nemen. 'We zijn ontzettend blij met de inzet van het waterschap. Natuurlijk van- 9 wege het verlenen van de vergunning, maar vooral toch ook vanwege de sponsoring-in- natura door de bunkers uit te graven. Zonder het waterschapsmaterieel zou dat een vreselijk dure en tijdrovende klus zijn geworden. Het liep ook heel soepel; de waterschappers von den het volgens mij heel leuk om te doen en we hebben graag gebruik gemaakt van hun inzet en goede, praktische ideeën die tijdens het werk ontstonden. En het ziet er prachtig uit: een uitstekende toegankelijkheid, de afrastering is hier en daar verplaatst en op sommige plaatsen is ook weer helm geplant. Het oogt gewoon geweldig!' Interieur van de observa tiebunker. Hie/blijft i. alles in de oude'staat. Tegen de muur staat 'si een onderdeel van de koepel, die wel wordt opgeknapt zodat bezoekers een idee kunnen krijgen hoe het observeren in zijn werk ging.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2001 | | pagina 9