Facelift voor grenslinden Parels in de polder met de betreffende chauffeur mee om zijn of haar rijgedrag te observeren. De instructeur bekijkt waar verbetering mogelijk is en gaat daar samen met de chauffeur mee aan de slag zodat in de toekomst schade voorkomen kan worden. Daarnaast is er ook nog de rijvaardig- heidscursus, in de volksmond beter bekend onder de naam slipcursus. Hier moet iedere chauffeur een keer aan deelnemen. Deze maand heeft een aantal van hen de slipcursus gevolgd. Tijdens deze cursus leer je goed te reageren op bijzondere situaties, zoals ijzel of aquaplaning. Ook leer je hoe je moet remmen in een noodsituatie of wat je moet doen als je in de berm terechtkomt. Het is vooral een praktische cursus waar je veel van opsteekt. In januari organiseren we voor alle chauffeurs een nieuwe training; een opfriscursus die ervoor zorgt dat de verkeerskennis op peil blijft. De afgelopen tijd zijn er bijvoorbeeld nogal wat nieuwe verkeersregels ingevoerd en dan is het best goed om daar eens bij stil te staan. Tijdens die cursus besteden we ook aan dacht aan schadepreventie, voorrangsregels en het gebruik van aanhangwagens. Zo zie je, dat er behoorlijk veel gedaan wordt aan het voorkomen van schade en het voorkomen van ongevallen.' Schadevrij Rijden zonder schade is natuurlijk niet alleen prettig voor de portemonnee van de werkgever. Ook de chauffeur zelf zit niet op brokken te wachten. Een ongeval kan immers letsel voor de chauffeur zelf of een collega met zich mee brengen waardoor hij of zij korte of langere tijd uit de roulatie is. Bovendien kan het een rol spelen bij de beoordeling (uiteraard alleen als er sprake is van meer dan gemiddeld scha de rijden). Daarom steekt het waterschap veel geld en tijd in trainingen en cursussen en momenteel wordt in overleg met de onderne mingsraad bekeken hoe chauffeurs die scha devrij rijden beloond kunnen worden. Vorig jaar kregen 21 chauffeurs een speldje van 3VO omdat zij geen verwijtbare schade veroor zaakt hadden en geen ernstige verkeersboetes hadden gekregen. Daarnaast werden zij beloond met een cadeaubon. Hiermee gaf het waterschap aan waardering te hebben voor de prestaties die de chauffeurs geleverd heb ben. Hoe minder deuken en letsel, hoe beter, en dat geldt natuurlijk ook voor 2002! In het gebied van het waterschap staan ontel bare bomen, in vele soorten en maten. Een bij zondere soort is de grenslinde. Vooral in de Zak van Zuid-Beveland staan prachtige exem plaren. Een grenslinde staat doorgaans bij een splitsing of een belangrijk kruispunt. De boom komt vooral voor in polders die vóór 1700 zijn bedijkt. In vroeger tijden markeerde de grens linde de grens van ambachtsheerlijkheden, maar het kwam ook voor dat de boom diende als oriëntatiepunt op een kruising of een split sing van oude wegen. Het waterschap besteedt veel zorg aan deze oude bomen, zodat de bestaande grenslinden het landschap nog jaren kunnen sieren. Het afgelopen jaar hebben enkele grenslinden een uitgebreide snoeibeurt gekregen. Die snoeibeurt is nodig om de boom in stand te kunnen houden. Bij het snoeien zijn geen hoogwerkers gebruikt. Ervaren, vakbekwame boomverzorgers zijn de bomen ingeklommen om de conditie van de linden van dichtbij te bekijken. Aan de hand van hun waarnemingen is de boom zo gesnoeid dat de vorm van de boom intact blijft en de kroon transparant wordt. Het bedrijf Pius Floris boomverzorging, dat gespecialiseerd is in zulk werk, snoeide de bomen. Normaal gezien kunnen de linden weer zo'n zeven tot tien jaar vooruit voor ze aan een nieuwe snoeibeurt toe zijn. Zeeland herbergt prachtige plekjes. In juni dit jaar daagde het waterschap zijn ingelanden uit hun favoriete plekje zo origineel mogelijk aan te prijzen. Meer dan honderd mensen gaven aan deze oproep gehoor en verklap ten hun parel in de polder. Vijf van die parels worden binnenkort voorzien van een prachtige picknickset, zodat fietsers en wandelaars voor taan optimaal van de mooie plekjes kunnen genieten. De hoofdprijs is gewonnen door mevrouw Tolhoek uit 's-Heer Hendrikskinderen. Ze heeft met haar parel in de polder een waardebon voor een fiets en een goed gevulde picknickmand gewonnen. De parel van mevrouw Tolhoek is te vinden in de Perponcherpolder, een polder tussen Ter Lucht en De Schenge op Zuid- Beveland. In totaal richt Zeeuwse Eilanden zo'n 45 rustpunten in het Zeeuwse landschap in. Dat wordt genieten van al dat moois wat Zeeland te bieden heeft! Het rustpunten project is mede mogelijk gemaakt door subsidie uit het Europees Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw. december 2001 11 waterwerker

Scheldestromen/de Waterwerker | 2001 | | pagina 11