Waterbrede plannen Ontwerp- en bouwfilosofie Drie natuurvriendelijke oevers afgerond J M Mn. /'w fen natuunrjiién^ijRe-êitöeï óffïutff-Beyeland, enkele jaren naaanleg De laatste jaren neemt de aandacht voor het water in de bebouwde omgeving toe. Water in de stad kan een meerwaarde geven aan de woonomgeving. In tal van nieuwbouwwijken is het water(systeem) dan ook mede bepalend voor het stedenbouwkundig ontwerp. Zeeuwse Eilanden en de gemeenten Middelburg, Tholen en Vlissingen hebben hun gezamenlijke visie over duurzaam waterbeheer in stedelijke gebieden visie nu officieel vastgelegd. Momenteel wordt hard gewerkt aan het plan op hoofdlijnen. Hierin staan de functies van het water en de bijbehorende ambities, de belang rijkste knelpunten bij het realiseren van de ambities, mogelijke oplossingen en uitgangs punten over onderwerpen zoals beheer en onderhoud, water in bestemmingsplannen, duurzaam bouwen, financiering. In het voor jaar wordt dit plan behandeld. Daarna kunnen de deelnemende en andere gemeenten volgen met hun eigen waterbrede plannen op maat. Begin augustus begon het waterschap met de realisatie van natuurvriendelijke oevers aan drie waterlopen: de watergang tussen gemaal Duiveland en Guil bij Ouwerkerk, de Kruijtenburgse watergang bij Poortvliet en de Veerse watergang tussen Veere en Middelburg. De lengtes van de oevers zijn respectievelijk 4437,2580 en 1270 meter. Inmiddels zijn alle werkzaamheden afgerond en zorgen de oevers in deze gebieden voor meer water berging en een betere doorstroming. Verwacht wordt dat de natuur zich goed gaat ontwikkelen en dat watervogels en andere kleine waterdieren daar prima kunnen nestelen. Dit project is mede mogelijk gemaakt door medefinanciering uit het Europees Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw (EOGFL), afdeling Oriëntatie. Ook voor volgend jaar liggen enkele projecten klaar voor uitvoering. Afhankelijk van de sub sidie worden in 2002 natuurvriendelijke oevers aangelegd bij de Hikse Kreek op Tholen, de hoofdwaterloop naar gemaal De Eendracht op Tholen en de Veerse Watergang (tweede fase). Op 3 december jl. heeft de algemene vergade ring besloten een bouwbudget beschikbaar te stellen voor het nieuwe hoofdkantoor in het Middelburgse stationsgebied. Hiermee is de bouw een stap dichterbij. In het begin van het nieuwe jaar staat het inrichten van de bouw plaats op het programma, zodat op 1 maart 2002 het echte werk kan beginnen. Als eerste zal begonnen worden met de bouw van de parkeerkelder. Daarna zijn het waterschaps kantoor en het stadskantoor aan de beurt. Voor het zover is, zullen het waterschap en de gemeente een bouwteamovereenkomst teke nen met de aannemer (HBG Utiliteitsbouw) en alle bij het project betrokken adviseurs. Hoe kan het waterschap zo efficiënt mogelijk met zijn investeringen omgaan? Hoe bepaalt het waterschap hoe een rwzi gebouwd moet worden? Hoe bepaalt het hoe de gemalen moeten worden aangestuurd of welke pom pen moeten worden gebruikt? Vaak zit deze kennis in de hoofden van de medewerkers. Om meer openheid van zaken te geven, om te laten zien dat keuzes goed doordacht zijn en om meer kwaliteit te bieden, hebben de medewerkers van de afdelingen Zuiverings- beheer en Onderhoud Technische Installaties samen met de afdelingen Centraal Ontwerp en Kwaliteit, Arbo Milieu het afgelopen jaar hard gewerkt aan een ontwerp- en bouw filosofie voor zuiveringstechnische werken. Door de ontwerp- en bouwfilosofie kan het juiste evenwicht worden gevonden tussen betrouwbaarheid, duurzaamheid, bouwkosten, beheerkosten, beschikbaarheid en flexibiliteit. De medewerkers hebben niet vastgelegd welk merk het schap moet kopen, maar ze hebben juist de kwaliteit omschreven van rioolgema len, pompen, afsluiters, persleidingen, rwzi's, funderingen, mechanische en elektro technische producten. Daarbij wordt rekening gehouden met arbo-aspecten en veiligheid, duurzaam bouwen, hoe bepaalde werken het beste kunnen worden ingericht en de aankleding. Weten waarom je ergens voor kiest is erg belangrijk. Om de kwaliteit te waarborgen is het daarom ook van belang dat de ontwerp- en bouwfilosofie actueel wordt gehouden. waterwerker 12 december 2001

Scheldestromen/de Waterwerker | 2001 | | pagina 12