'Een opleiding begint voor mij pas echt als je gaat werken. Ik verwacht dan ook over een jaar of twintig definitief afgestudeerd te zijn'. betrokken bij het allereerste begin van een plan. In feite is er dus gewoon een verschuiving gekomen. Ik pak nu vaak de eerste fasen van een plan mee en ik sla de laatste, het toezicht houden bij de daadwerkelijke uitvoering, over.' Als er een top-tien van brede functies binnen het waterschap zou bestaan, dan zou de functie van Jaap toch al vrij snel met stip op 1 binnenkomen. 'Bij mij komt eigenlijk van alles binnen. Of het nu een renovatie van een uitwateringssluis is, het plaatsen van stuwen, het baggeren van grachten, het aanleggen van natuurgebieden, betuiningen, glooiingen of verkeersplateaus - het kan allemaal op mijn bordje terechtkomen. Mijn werkzaamheden zijn daardoor ontzettend divers en dat maakt het leuk en moeilijk tegelijkertijd. Het moeilijke ligt voor de hand. Steeds weer krijg je met dingen te maken, waar je niet altijd evenveel over weet. Daarbij komt altijd datje als projectlei der niets uit het oog mag verliezen in het pro ces. Hoe staat dit project in verhouding met het Bouwstoffenbesluit? Welke vergunningen zijn er nodig? Hoe gaan we de aanbesteding december 2001 doen? En ga zo maar door. Het organiseren van zulke uiteenlopende projecten wordt op deze manier bijna verheven tot een kunst. Het leuke ervan is dat ik organisatiebreed met ontzettend veel mensen te maken heb. Het waterschap is voor mij dan ook meer dan een bepaalde afdeling of sector.1 Structuur In de afgelopen jaren is er veel veranderd op Jaaps vakgebied. 'Er is tegenwoordig meer structuur te vinden en er worden mensen speciaal aangetrokken en zelfs aparte af delingen opgezet om bepaalde procedures te bewaken en te toetsen. Vroeger heb ik het wel eens meegemaakt dat je na maanden van voorbereiding met als resultaat een kant-en klaar bestek, erachter kwam dat de grond waar het werk moest gebeuren helemaal niet aangekocht was. Op zulke momenten kon ik wel door de grond zakken. Er werd veel te veel ad hoe gewerkt. Nu gaat dat niet meer met alle aspecten die erbij gekomen zijn. Het Bouwstoffenbesluit bijvoorbeeld is ontzettend 15 complex en dat is nog maar één facet van de toenemende belangen van natuur en milieu bij weg- en waterbouwprojecten.' Met de komst van de fusie heeft Jaap deze uitbreidingen van dichtbij meegemaakt. Zo ontstond de afdeling Centraal Ontwerp, die als spil van de organisatie ook het begin punt vormt van veel grootschalige projecten die uitgevoerd moeten worden. Met de komst van de afdeling KAM (Kwaliteit, Arbo Milieu) werd een groot deel van de zorgen rondom het Bouwstoffenbesluit weggenomen en er werd binnen de afdeling Centraal Ontwerp speciaal iemand aangetrokken om alle stappen die een project moet doorlopen nog eens extra te controleren en te bewaken. Verrassingen Ondanks alle voorzorgsmaatregelen die in de organisatie zijn getroffen om onvoorziene zaken uit te sluiten, is dit volgens Jaap on mogelijk. 'Bij ieder project dacht ik aan het begin dat ik alle onplezierige verrassingen en onvoorziene zaken wel eens meegemaakt had. Niets is minder waar, want telkens weer heb je ermee te maken. Je kunt het gewoon niet uitsluiten, want er zijn teveel factoren en mensen die bij een project betrokken zijn. In het begin maakte ik me er vaak druk om, maar mensen maken fouten en daar is niets of niemand die daar iets aan kan veranderen. Ik zal er overigens nooit helemaal in berusten, want het blijft een sport om de ideale voort gang van een project te bereiken en een strakke planning te blijven halen'. Een ritje door Zeeland na zijn werk maakt voor Jaap meestal een hele hoop goed. 'Ik kan dan op sommige plekken echt genieten dat ervan niets iets is gemaakt. Als er vrienden van buiten de provincie komen, ben ik ook vaak geneigd om dingen te laten zien waar ik bij betrokken ben geweest. Dat zit gewoon in me, misschien uit trots of vanuit de gedachte dat sommige projecten echt beeldbepalend voor Zeeland zijn geworden, zoals bijvoorbeeld het duinen gebied bij Rammekenshoek. Uiteindelijk doe ik het meestal toch maar niet.' Dat Jaap goed ingeburgerd is in Zeeland en inmiddels ook de nuchterheid en bescheidenheid heeft geërfd, is waarschijnlijk een understatement. Ook zijn passie voor de Zeeuwse wateren mag er zijn, aangezien hij weinig mogelijkheden laat liggen om met zijn surfplank de golven te berijden. waterwerker

Scheldestromen/de Waterwerker | 2001 | | pagina 15