Ave av! Wisseling van de macht: nieuw bestuur na waterschapsverkiezingen op 6 maart 2002 Op woensdag 6 maart mag de kiezer naar twee stembussen: die van de gemeente en die van waterschap Zeeuwse Eilanden. Bij het waterschap zijn de voorbereidingen in volle gang; er komt heel wat kijken om dit democratische kunststukje geolied uit te voeren. Zo zijn er ruim zevenhonderd mensen nodig om de ongeveer 175 stembureaus te bemensen en de uitgebrachte stemmen te tellen. Om kandidaten te werven is enkele weken geleden de eerste Verkiezingskrant huis-aan-huis verspreid. Twee mannen die zich in ieder geval niet kandidaat stellen, zijn Gerard Heerebouten Rien van der Wekken. Zij zijn lange tijd hoofdingeland geweest en vinden het nu mooi geweest. Zij zeggen in maart: 'Vaarwelalgemene vergadering!' Rien van der Wekken uit Kerkwerve werd in 1975 hoofdingeland van het toenmalige waterschap Schouwen-Duiveland. 'Vijfen twintig jaar is als bestuurder een heel lange tijd. Ik heb er altijd plezier in gehad, maar nu zeg ik: het is genoeg geweest. Er is nieuwe inbreng nodig; ik hoop echt dat een jongere agrariër mijn plek gaat innemen.' Gerard Heerebout uit Kloetinge denkt er ook zo over: 'Het is welletjes na 28 jaar openbaar bestuur: eerst gemeenteraad, later gemeenteraad en waterschapsbestuur tegelijk en nu alleen het waterschap.' Heerebout werd in 1992 water schapsbestuurder bij het waterschap Noord en Zuid-Beveland. Hij vertegenwoordigt nu als 'groene kandidaat' (gesteund door de Zeeuwse Milieufederatie) de categorie inge zetenen. Hij is voorzitter van de commissie Middelen en lid van de Bouwprojectgroep. Zijn eigenlijke beroep is bioloog, maar zijn functie als conrector aan een Middelburgse scholengemeenschap slokt momenteel de meeste tijd op. Onder eikaars duiven Van der Wekken (63) is vier jaar geleden gestopt met zijn landbouwbedrijf. De hoeveel heid vrije tijd die daardoor ontstond, is hem zeer bevallen. Zijn tuin, kerkenwerk, twee zangkoren, zijn twee honden, jagen en reizen strijden nu herhaaldelijk om voorrang. 'Mijn vrouw en ik zijn allebei gezond. Daar willen we actief van genieten.' Op de vraag wat de belangrijkste ontwikkeling of gebeurtenis in zijn langdurige bestuursperiode is geweest, antwoordt Van der Wekken zonder aarzelen: 'De fusie in 1996. Aan de ene kant ging het mij aan het hart, maar aan de andere kant was het overduidelijk dat het waterschap Schouwen- Duiveland wel op moest gaan in een groter geheel. Anders waren de tarieven op Schouwen echt veel hoger dan nu het geval is. Ik ben er ook zeker van dat de kwaliteit van het water- schapswerk nu beter gewaarborgd kan worden dan bij de oude, kleine organisatie.' Heerebout (55) ziet terugkijkend heel veel belangrijke beslissingen, maar wil er twee apart noemen: de fusie ('het waterschap is hierdoor sterk geprofessionaliseerd, vooral op ambtelijk en minder op bestuurlijk niveau') en het besluit om het hoofdkantoor te ver plaatsen naar Middelburg: 'Dat besluit betreur ik nog steeds; niet zozeer om het besluit zelf - dat was een goed besluit - maar vanwege de omstandigheden waaronder dat besluit genomen werd. Dat gemeenten zo onge geneerd onder eikaars duiven schieten, kan natuurlijk niet.' Bestaansrecht Van der Wekken heeft geen goed woord over voor de twijfel aan het bestaansrecht van het waterschap die af en toe bij politieke partijen in Zeeland de kop opsteekt. 'Ik ben ervan overtuigd dat die mensen niet goed weten waar ze over praten. Als er geschoven gaat worden met het waterschap als bestuurslaag, gaat de efficiëntie omlaag en dus de kosten omhoog. Bovendien zal de afstand tussen de december 2001 Heerebout: 'Er zullen nog wel de nodige veranderingen komen en het is voor mij de vraag of het waterschap dit uiteindelijk overleeft.' Jj

Scheldestromen/de Waterwerker | 2001 | | pagina 4