Kansen André legt uit hoe het waterschap tot die selectie gekomen is: 'We willen 33 kilometer wegberm en 9 kilometer dijktalud ecologisch gaan beheren. Per eiland hebben we gebieden geselecteerd die in aanmerking komen voor ecologisch bermbeheer. Bij de selectie hebben we onder andere gebruik gemaakt van de gebiedskennis die de natuurorganisaties en agrarische instanties in huis hebben. Dat heb ben we gecombineerd met de ervaring van de medewerkers van het waterschap en zo zijn we tot een selectie gekomen van kansrijke gebieden in ons werkgebied. We hebben voor al gelet op kansen vanuit de natuur- en land schapswaarden. Daarnaast moet er een stabie le beheerssituatie zijn, een lage milieudyna- miek en de bermen moeten minimaal drie meter breed zijn. Al met al bleef er toen zo'n 42 kilometer over.' Veilig heenkomen Bermen vormen groene linten in het land schap die natuurgebieden en ecologische zones met elkaar kunnen verbinden. Tevens kan aansluiting worden gezocht bij het akker- randenbeheer. Vanuit botanisch oogpunt is de aandacht vooral gericht op graslanden met voedselrijke bodems, bloemrijke glanshaver- hooilanden en soortenrijke kamgrasweiden. Vanuit het oogpunt van faunabeheer streeft het waterschap naar variatie in structuur en het creëren van ruigtevegetaties. Verder is het beleid gericht op behoud en versterking van een aantrekkelijk en gevarieerd landschaps beeld dat aantrekkelijk is voor wandelaars, fietsers en recreanten. Een nieuw aspect bij ecologisch bermbeheer is dat het maaisel enkele dagen blijft liggen voordat het wordt weggehaald. Zo krijgen de zaden de tijd om af te rijpen en uit het maaisel te vallen en insec ten kunnen een veilig heenkomen zoeken. Voorheen werd het maaisel vaak meteen weg gehaald of het bleef te lang liggen waardoor de gras- en bloemsoorten die onder het maai sel lagen, afstierven. Het waterschap is van plan derden nauwte betrekken bij het ecolo gisch beheer van de bermen door het aangaan van beheerovereenkomsten. Bermen die niet voor ecologisch beheer in aanmerking komen, worden door Zeeuwse Eilanden geklepeld. Dat wil zeggen dat het maaisel blijft liggen. Zo'n dertig procent van de bermen wordt gemaaid door derden. Vaak voeren zij het maaisel wel af, omdat het gebruikt wordt voor gras- en hooiwinning. De sector Wegen gaat proberen het ecologisch wegbermbeheer budgettair neutraal uit te voeren. Daarnaast zal het schap proberen subsidies te verwerven. Volgend jaar verwacht André Marinisse het ecologisch beheer in de praktijk uitte gaan voeren. Bk Onderstaande trajecten komen in aanmerking voor ecologisch bermbeheer. Schouwen-Duiveland - Weg door het Dijkwater (Sirjansland) - Rijksstraatweg (Zijpe) - Schenkeldijk en Schouwsedijk (Brouwershaven) - Kijkuitsedijk en Rietdijk (Zonnemaire) Noord-Beveland - Schotsmanweg, Campensweg en Ruiterplaatweg (Kamperland) - Molendijk, Oudedijk, Veerhavenweg, Oostbermweg en Katseveerweg (Kats, Kortgene) Walcheren - Wegen ten westen van Sint Laurens - Oude Veerseweg (tussen Middelburg en Veere) - Gebied nabij Sint Jan Ten Heere Sprink (tussen Aagtekerke en Westkapelle) Zuid-Beveland - De Pietweg, Calandweg en Muidenweg (tussen Arnemuiden en Wolphaartsdijk) waterwerker 16 april 2002

Scheldestromen/de Waterwerker | 2002 | | pagina 16