De hoge duintoppen in de Kop reiken ver A. boven dè zeespiegel. maar herstel volgde. Om de mensen onderdak te kunnen bieden, werden in de Kop twee- tot driehonderd noodwoningen gebouwd. Deze kwamen achter Renesse en Haamstede te staan. De mensen in de noodwoningen hiel pen bij de wederopbouw van het hele gebied. Tegelijk met de bouw van de huizen werden ook nieuwe wegen aangelegd. De toenmalige duingreppels en waterlopen werden voor een groot deel gedempt. Het gevolg was dat het water nergens meer heen kon. Evenwicht Na de ramp kwamen er zomerhuisjes en kam- peermogelijkheden in de bestaande boom gaarden in de Kop. De recreatie in het gebied nam toe en dat leidde tot een grotere afname van drinkwater. De zoetwaterbei slonk zien derogen. Doordat er te veel drinkwater uit het duingebied werd onttrokken, zakte het grond waterpeil drastisch. Dit kwam de natuur niet ten goede, want de omgeving verdroogde. Omdat er steeds meer drinkwater op het eiland nodig was, werd in 1978 een pijpleiding door het duingebied gelegd vanaf het Haring vliet. Op deze manier werd de zoetwaterbei weer 'volgepompt' en werd het gebruik van meer water gecompenseerd. Hierdoor steeg het grondwaterpeil in de duinen en was er weer een evenwicht in de natuur. Vanaf 1970 werd veel grond in de duinen opgekocht om bouwprojecten te realiseren. In de afgelopen twintig jaar is de Kop voor een groot deel volgebouwd. De waterlopen in het gebied werden beter onderhouden en er werden ruim veertig stuwen aangelegd die in droge periodes voldoende water in het gebied konden vasthouden. Toch blijken deze maatregelen inmiddels niet afdoende te zijn. Door een veranderend klimaat valt er steeds meer neerslag en met name de waterlopen die in het verleden minder goed zijn onder houden, kunnen al dat water niet meer bergen. Verbreed De aanpak van de wateroverlast is dan ook geen sinecure. Daarom hebben de provincie, de gemeente Schouwen-Duiveland, het waterschap en de Dienst Landelijk Gebied besloten de natte infrastructuur drastisch te verbeteren en daarmee het gebied op te knappen. Deze partijen pakken het project voortvarend aan en gaan er samen voor zor gen dat het water zijn weg weer kan vinden in de Kop van Schouwen. Er is dan ook heel wat werk aan de winkel. Zo moeten er vergunningen aangevraagd wor den; de Kop van Schouwen is immers een natuurgebied en daar mag je niet zomaar je gang gaan. Sloten en greppels moeten ver breed en op diepte gebracht worden. Duikers moeten worden vergroot, verlaagd of schoon gemaakt. Om de wateroverlast onder de knie te krijgen, moet er ook gebaggerd worden. Het waterschap heeft zelfs speciaal aangepast materieel ingehuurd voor het beheer en onderhoud in de Kop. Tenslotte zal er in de waterinfrastructuur heel wat nieuws worden aangelegd: wadi's (verlagingen naast een weg die water kunnen opvangen en die het water vervolgens weer afvoeren via een schoonwa- terriool naar de sloot), betonnen goten op plaatsen waar geen ruimte is voor sloten, nieuwe sloten en drainages. Met al dit werk zal dit jaar worden begonnen. Om ervoor te zorgen dat iedereen zijn voeten droog kan houden, is ook de hulp van alle bewoners in de Kop nodig. Zij worden geïn formeerd door een vertegenwoordiger uit de dorpsraad die in de werkgroep zit en voor hen worden ook informatiebijeenkomsten geor ganiseerd. Met z'n allen moet dit fraaie gebied weer goed leefbaar gemaakt kunnen worden. Het is de bedoeling dat de water overlast binnen enkele jaren zoveel mogelijk verleden tijd is. april 2002 23 waterwerker

Scheldestromen/de Waterwerker | 2002 | | pagina 23