De ijsvogel in Zeeland? In de kleurrijke agenda van Grasduinen 2002 prijkt de foto ergens in maart: een peilschaal van Zeeuwse Eilanden met daarop een ijsvogel. Trucage - denk je eerst, want dat beestje is toch alleen in het oosten van ons land te vinden, in de buurt van heldere, zoete, stromende beken? Niet voor niks is de ijsvogel toch de naamgever van Project Ijsvogel dat in het oosten des lands sinds 1994 aan beekherstel werkt? En het waterschap Peest Wieden in Drente en Overijssel voert toch niet voor niks dat beestje als streekeigen symbool in het logo? Wat doet de ijsvogel dan in ons brakke, beekloze Zeeland? door Arend De maker van de bewuste foto is Jan Baks, fotograaf uit 's-Gravenzande: 'Ik heb de foto gemaakt in de inlagen bij de toren van Koudekerke op Schouwen-Duiveland. Het was in de winter van 2001Er was een korte vorst periode, de sloten waren dichtgevroren, maar bij het sluisje vlakbij die peilschaal was het water nog open. De ijsvogel kon alleen hier nog wat proberen te vangen en ging een aan tal keren op de peilschaal zitten. Vanuit de auto kon ik met een 500mm Nikon-lens met 1.4 converter een paar foto's maken.' Beide foto's zijn - natuurlijk in kleur! - te vinden op de website van Baks: www.hollandpicture.net; typ bij Imagegallery 'kingfisher' in. De foto die bij dit artikel in twee kleuren staat afgebeeld, is op deze website - speciaal voor de lezers van de Waterwerker - 'Picture of the month'! Biotoop Collega Ruud van der Goes van de sector Waterbeheer kwam met de foto uit de agenda van Grasduinen op de proppen en vertelde dat hij het ijsvogeltje in de winter geregeld ziet vliegen, om precies te zijn zelfs in zijn eigen woonomgeving, de Goese Polder. Bea Stoker, voorlichter van waterschap Reest Wieden te Meppel is zeer verrast als haar wordt verteld dat 'haar' ijsvogeltje ook bij Zeeuwse Eilanden rondvliegt. Blijkbaar tart het beestje zelf de beschrijving van zijn bio toop nogal. Het houdt er zich in ieder geval niet

Scheldestromen/de Waterwerker | 2002 | | pagina 14