Riskante soep met slierten De risico's van de blauwalg op een rijtje Floor Köhlen Blauwalgen behoren tot de oudste organismen ter wereld: 3,5 miljard jaar oud. Blauwalgen hebben een belangrijke functie in de ecologie van wateren. Ze produceren zuurstof, nemen voedingsstoffen op en dienen als voedsel. Maar er zijn ook blauwalgen die overlast kunnen veroorzaken. Dit geldt met name voor de blauwalgsoort Microcystis. Naar de risico's van de blauwalg wordt veel onderzoek gedaan en er wordt stukje bij beetje steeds meer bekend. Reden om deze risico's eens op een rijtje te zetten. Want in het beheergebied van waterschap Zeeuwse Eilanden komt de blauwalg immers onder meer voor in de Oostvest in Goes, de Stelleplas in Heinkenszand, de Vroonpias in Renesse en het aan Zeeland grenzende Volkerak-Zoommeer. Blauwalgen, ook wel blauwwieren of cyano- bacteriën genoemd, zijn altijd aanwezig in zoete en zoute wateren. Als ze in kleine hoe veelheden in water voorkomen, vormen blauwalgen geen probleem. Pas als er een massale groei van blauwalgen is, dit wordt algenbloei genoemd, zorgen deze cyanobac- teriën voor overlast. Een bloeiperiode kennen we alleen in zoet water; in zout water komt dit verschijnsel niet voor. Tijdens een bloeipe riode van blauwalgen wordt helder water troebel, en doordat er minder licht in het water komt, verdwijnen waterplanten. Er is een aantal voorwaarden voor het ontstaan van deze algenbloei in zoet water. Blauwalgen houden namelijk van rustig water, veel licht en een watertemperatuur van 20°C. Als daarbij de aanwezigheid van voldoende voedsel in de vorm van stikstoffen en fosfaten komt, leidt dit onvermijdelijk tot een massale algengroei. Die voedingsstoffen zijn afkomstig uit de land- 'v él -„v 'i - r - bouw, of uit industrieel- of huishoudelijk afvalwater. Overwinteren Er zijn diverse soorten blauwalgen. De algen bloei, zoals we die bijvoorbeeld kennen in het Volkerak-Zoommeer, bestaat voornamelijk uit de blauwalg Microcystis. Dat is een potentieel giftige blauwalgsoort. De Microcystis bevat kleine gasblaasjes waardoor hij op het water I «00 Groene soep van blauwalg in de Goese vesten, zomer 2000. - .4

Scheldestromen/de Waterwerker | 2003 | | pagina 4