TVaag als stroop Van de dijkgraaf Ik heb eigenlijk een hekel aan vertragingen. Soms hebben ze hun goede kanten, bijvoor beeld als ze de tarieven wat matigen. Maar diep in m'n hart zie ik toch het liefst een spa de grond in gaan en nog liever bekijk ik een opgeleverd project. Maar zo eenvoudig en snel gaat dat niet meer. Soms zijn er verklaar bare oorzaken voor een vertraging. Maar steeds vaker zijn de oorzaken van de lange duur van een project voor onszelf al moeilijk te begrijpen, laat staan dat we de burger duidelijk kunnen maken waarom iets niet opschiet. Een paar voorbeelden: Om te beginnen moet het beleid van het waterschap afgestemd worden op beleid van Zoals gezegd maken nieuwe termen het niet alleen de burger, maar ook ons lastiger. Vertel strandpaviljoenhouders maar eens wat de gevolgen van 'dynamisch handhaven' zijn. En wat was het kustfundament ook al weer? Een 'zwakke schakel' is voor iedereen duide lijk. Die kan elk moment breken. Hoewel, aan onze kust kennen we zwakke schakels waar we de eerste vijftig, honderd jaar niets aan hoeven te doen. We spannen ons verschrikke lijk in om de kust nog veiliger te maken, door projecten als 'Blokken op klei' (project Zeeweringen), 'Veiligheid van Nederland in kaart' en 'Hoogwaterinformatiesystemen'. Maar bij al die mooie titels vraagt de Zeeuwse gen nodig. Laten we maar niet filosoferen over de gevolgen voor de tijdsplanning als er bezwaren worden ingediend. Dit project is slechts een voorbeeld. De Waterwerker zou een extra dik nummer kunnen opleveren met de beschrijving van: het aanvragen van ont heffingen bij het project Zeeweringen, het aanvragen van twee vergunningen en het regelen van vijf onderzoeken voor het proef project Yerseke Moer en het aanpassen van de vangmiddelen bij het bestrijden van muskus rat en beverrat. Maar we zijn onderdeel van de maatschappij, we mopperen niet en hou den rekening met burgers, flora, fauna en het milieu. Toch doen we nog niet genoeg. door W.A. Gosselaar anderen. Dit kan even duren. Zo heeft het Rijk het bouwen aan de kust een tijd stilgelegd, onder andere om aansprakelijkheid voor scha de té kunnen uitsluiten. De discussies over nieuw beleid nemen dan een flinke tijd in beslag. Het nieuwe beleid introduceert dan ook een nieuw probleem: de terminologie. Nieuwe begrippen doen hun intrede om oplossingen (zoals voor bouwen aan de kust) mogelijk te maken. Op zich is dat goed bedoeld, maar het leidt ook weer tot vertra gingen. Denk aan het begrip 'contouren', dat weer nieuwe vragen, discussies en dus vertra gingen oplevert. Beleid van anderen kan ook wel eens wijzigen als Wij al in de uitvoeringssfeer zitten. Een gemeente die eerst geen commentaar had op onze groenstructuur- en beheerplannen kan onder druk van maatschappelijke acties ineens een stuk terughoudender worden met de afgifte van kapvergunningen. burger zich af of hij nog wel achter veilige dij ken woont. Djt bewijst dat alle nota's en ter minologie niet bijdragen aan de duidelijkheid voor de burger en daarnaast ook dikwijls lei- den tot de genoemde vertragingen. Burgers klagen ook vaak over het woud van spelregels waar men rekening nee moet houden. Maar ook voor het waterschap als overheid neemt_ bijvoorbeeld het aantal benodigde vergunnin gen toe. Laten we 's kijken naar de aanpak var. de wateroverlast in de Kop van Schouwen. Als je de natte kelders en ondergelopen tui nen ziet, wil je niet vertellen dat voor grond- wateroverlast niemand verantwoordelijk is. Gelukkig wordt de zaak door de gezamenlijke overheden opgepakt, geld gevoteerd en dan ook maar zo snel mogelijk 'de spa de grond in'. Even wachten. Er zijn nog wat vergunnin gen nodig, met de daarbij behorende (soms lange) afhandelingstrajecten. Voor de eerste fase van het project zijn al twaalf vergunnin- Hoewel we bijna specialist zijn in het vinden van attributen uit de oorlog tot en met de ijs tijd meldt de krant vandaag dat we te weinig doen aan archeologisch onderzoek. Dit de resultaten van het onlangs gehouden imago- ondérzoek zal wel weer blijken dat ons water schap een stroperige organisatie is. Ik wens ons succes als we aan de burgers uit leggen dat de eerste spa nog niet de grond in kan, omdat we nota's lezen, vergunningen aanvragen en bezwaarschriften weerleggen, terwijl ondertussen de muskusratten zich ver menigvuldigen, evenals de blauwalgen, de zeespiegel stijgt en het klimaat verandert. In verband met een interne verhuizing ston den er vorige week in ons gebouw papiercon tainers op de gangen. Ze raakten gezwind vol. Dat was mooi. Iets voor de gezamenlijke over heden? Misschien kan iemand er alvast een nota over schrijven en de vergunningen aan vragen. maart 2003 3 waterwerker

Scheldestromen/de Waterwerker | 2003 | | pagina 3