Regen, hagel, wind, sneeuw, ijzel... Het kan in de herfst en winter glib beren en glijden zijn op de water schapswegen. En als het heel hard waait, krijgen de zeedijken er soms flink van langs. Gelukkig zorgt het waterschap op die momenten voor uw veiligheid. "Als het moet staan we met dertig ploegen dag en nacht klaar om de dijken te bewaken" van de dag zijn. Het begint in september met de boeren die hun aardappelen en bieten gaan rooien. Werk dat gepaard kan gaan met veel modder. Het gebeurt wel eens dat door deze werkzaamheden de mod-' der achterblijft op de plattelands wegen en dan kan dit, zeker in combinatie met regen, gevaarlijke situaties opleveren. Gebruikers van de wegen moeten dan ook voorzich tig zijn en boeren moeten de mod der opruimen. Maar ook al is een weg schoongemaakt, dan nog moe ten bestuurders natuurlijk extra alert blijven Boeren kunnen altijd contact opnemen met het waterschap als zij denken dat er door de modder onveilige situaties zullen ontstaan. De waterschapsmedewerkers plaat sen dan borden met een maximum snelheid van 50 kilometer per uur en slipgevaar. Daarnaast helpen de medewerkers soms om de weg schoon te maken. Strooien met zout Een winterklus bij uitstek is de glad heidbestrijding. Als het vriest, moe ten de gladheidbestrijders al vroeg op pad om zout te strooien. Ze doen Bij nacht en ontij is het waterschap paraat. Of het nu voor een calamiteit is of een oefening. Misschien heeft u het in de druilerige nacht van zater dag 29 november 2003 met eigen ogen gezien: oefeningen bij Arnemuiden en 's-Heer Arendskerke waarbij twee dijkcoupures bij spoor wegovergangen met machines wer- den gesloten. Mocht er ooit een gebied dreigen te overstromen dan moeten we de coupures in de dijken in een rap tempo kunnen afsluiten. Dat wordt getest bij zo'n oefening. Met man en macht werd er gewerkt om zo snel mogelijk de 800 kilo wegende houten balken op elkaar te stapelen. En dat is met verve gelukt. Dergelijke oefeningen, maar ook gladheidbestrijding, het draaiboek dijkbewaking en de campagne 'mod der op de weg' zijn onderwerpen die in de koude maanden aan de orde

Scheldestromen/de Waterwerker | 2004 | | pagina 6