Groen is emotie. Dat is in de samen leving goed te merken zodra er bomen of struiken gekapt worden. Het waterschap heeft daarom beslo ten voorlopig een pas op de plaats te maken en het groenbeleid eens goed onder de loep te nemen. Wat maakt die relatie tussen bomen en mensen toch zo bijzonder? We vroe gen het aan Peter Fraanje, voorzitter van de Stichting Tuin van Zeeland en mede-auteur van het boek Bomen en Mensen. De stichting zet zich in voor het behoud van het natuur schoon op Walcheren. "Fietsen in een lucht die zwaar is van de geur van meidoorns, is ieder voorjaar weer een sensatie" den. Dat kan dan behoorlijk confron terend zijn voor mensen. Bomen zijn voor mensen ook bakens in de ruim te die te herkennen zijn in het land schap. Een grenslinde kun je al van verre zien staan. Op Walcheren zijn de groene 'tunnelweggetjes' met aan weerszijden bomenrijen en mei doornhagen herkenbare bakens." Heerlijk ruisen "Bomen spreken al je zintuigen aan, of je het nu hebt over geur, gevoel, smaak, gehoor of zicht. Het landschap ziet er ieder seizoen en misschien zelfs wel elke dag, weer anders uit. Langs de Postweg richting Lewedorp bijvoorbeeld staan nog enkele prach tige iepen. Als ik die fijn betakte bomen in de winter zie staan, is dat voor mij op en top melancholie. Of wat dacht je van de abeel? Die heeft Fraanje steekt meteen van wal: "Ik vind 'groen' een veel te abstract woord, echt zo'n tekentafelwoord. Je zou het dan ook over gras kunnen hebben of voor mijn part kunstgras, maar als je het hebt over bomen en struiken dan gaat het leven." Enthousiast vervolgt hij: "Bomen zijn levende wezens. Bomen zijn voor mensen bakens in de tijd en in de ruimte. Je groeit op samen met de bomen in je buurt. Je vindt het eigenlijk vanzelfsprekend dat ze er zijn, tot het moment dat iemand besluit dat ze gekapt moeten wor-

Scheldestromen/de Waterwerker | 2004 | | pagina 6