kortom SI Zonnepanelen, warm- en koudwaterbronnen, klimaatbeheersing, lichtsensoren en grijs water zorgen ervoor dat wij in een schoon en zuinig kantoor werken. Zo'n 500 m2 van ons dak bestaat uit zonnepanelen die zorgen voor zonne-energie. Met de warm- en koudwaterbronnen zo'n tachtig meter onder de grond kunnen we ons gebouw koel houden in de zomer en warm in de winter. Op het terras op de derde verdieping vinden we het grijswaterbassin. Hierin kan 20 tot 30 m3 water worden opgevangen. In de kelder kan nog meer water worden bewaard voor bijvoorbeeld het do- rspoelen van het toilet. De lichtsensoren zorgen ervoor dat de lichten niet blijven branden als er voldoende licht in het gebouw is. Al met al levert alles een forse besparing in energieverbruik en een lagere belasting van het milieu op. gevel een strakke uitstraling. Bij echt metselwerk bestaat de kans dat het voegwerk uitzet waardoor er beschadigingen kunnen ontstaan, door het te lijmen zit er meer speling tussen de stenen. Nadeel is natuurlijk dat je dan wel meer stenen nodig hebt. Omdat weinig bedrijven ervaring hebben met lijmen van bakstenen is het al met al een grote klus geweest om alle stenen goed op elkaar te krijgen. Maar het resultaat mag er zijn! In plaats van bouwen, metselen en voegen is de gevel van het waterschapskantopr gelijmd. Architect Taco Tuinhof wilde een strakke gevel en dat zou; kunnen door het lijmen van de bakstenen. Bij de traditionele manier van metselen bestaat 20% van het oppervlak uit voegen en met lijmwerk is dat maar 8%. Bovendien zie je van een afstand de lijnen van de voegen in de gevel, maar door het lijmen komen er kleine, dunne voegen en krijgt de

Scheldestromen/de Waterwerker | 2004 | | pagina 3