duinen krijger Wat is er heerlijker dan op een zomers dagje strand genieten van een lekker ijsje of verkoelend biertje in een strandtent onder aan de duinen? En wat is er nou heerlijker dan na een wan deling op een stormachtige dag in november genieten van een warme mok choco lademelk met slagroom in diezelfde strandtent? Of je nou zomers of 's winters op het strand komt, iets nuttigen in een strandtent is genieten, het hele jaar door. Maar kan dat nou wel, het hele jaar door? "Het waterschap toont altijd veel begrip voor de ondernemer." Het antwoord is nee, niet overal. Helaas, er zijn regels opgesteld voor het veilig gebruik van dijk en duin. Gevolg daarvan is dat sommige strandpaviljoens vóór 1 november moeten worden afgebroken en pas na 1 maart weer mogen worden opgebouwd. Sinds vier jaar beheren wij de duinen op een dynamische manier. Vroeger zorgden wij ervoor dat er zo veel mogelijk zand bij de duinen kon worden gehouden. We plantten helmgras, plaatsten stuif- schermen en herstelden direct storm schade. Strandpaviljoens mochten daar ook het hele jaar door blijven staan. Tegenwoordig vinden wij het belangrijker om de natuurlijke ont wikkeling van de duinen te stimule ren. Dit is niet alleen goedkoper, maar ook beter voor de natuur. Om die ontwikkeling te kunnen garande ren, is het van belang dat de pavil joens niet de groei van de duinen belemmeren. Daarom moeten som mige ieder jaar weg en moesten sommige enkele meters worden verplaatst. Zeester Langs de gehele Walcherse kust, van Vlissingen tot Vrouwenpolder, vindt u om de paar kilometer wel een strandpaviljoen, ruim dertig in totaal. Langs de Schouwse kust zijn ze ook volop te vinden. Op één van de eerste stormachtige dagen van dit jaar kwamen we op Walcheren René Simpelaar van strandpaviljoen de Zeester (Dishoek) tegen. Met het zand prikkend tegen onze huid en hoge golven in het vizier krijgen we te horen dat Simpelaar twee jaar geleden zijn strandpaviljoen moest verplaatsen, omdat de duinen bij zijn paviljoen meer de vrijheid moesten krijgen om zich te ontwikkelen. Zijn paviljoen is

Scheldestromen/de Waterwerker | 2004 | | pagina 10