het water komt steeds mee naar ons toe Peter Timofeeff waarschuwt ons regelmatig: het klimaat in Nederland verandert. De inwoners van Sint Philips- land hebben dit in 1998 aan den lijve ondervonden. Een hevige regenbui van ruim 123 millimeter zorgde op 13 en 14 september voor veel wateroverlast. Ter vergelijking; tien millimeter neerslag per dag is ruim boven het gemiddelde en zorgt bij iedereen voor het gevoel van 'het regent de hele dag'. Dat dit steeds vaker gebeurt, is reden genoeg om maatregelen te nemen om water overlast te voorkomen. "Als er nu iets mis gaat, weten ze gelijk wie wat moet doen." De 68-jarige heer Kempeneers uit Sint Philipsiand verbaast het niks dat de straten in Sint Philipsiand in 1998 vol stonden met water. "We hebben hier altijd al een probleem gehad met grondwater en als er dan ook nog een flinke bui regen bij komt, is er gewoon te veel water. De regen op die dagen kwam wel onverwachts, maar tijdens de buien was er nog geen waterover last. Pas toen de buien gestopt waren, kwam het water deze kant op. Het gemaal kon de vele neerslag niet aan en de stuwen waren te laag om het water tegen te houden. Hierdoor stroomde het water richting de straten in het dorp. De brandweer was gelijk in de weer om al het water weg te pompen maar pas toen de nood- bemaling in werking trad, verdween het water echt uit de straten", begint Kempeneers te vertellen. Samen nadenken "Nu is alles veel beter geregeld, want er zijn mobiele noodpompen die op ieder moment kunnen worden ingezet. Ook zijn er afspraken tussen gemeente en waterschap over wie wat wanneer en waar doet", vertelt Kempeneers. Hij is voorzitter van een werkgroep die namens de burgers meedenkt over het aanpakken van de wateroverlast in Sint Philipsiand. Omdat water en wa teroverlast niet bij één organisatie zijn onder te brengen, werkt het water schap zoveel mogelijk samen met alle belanghebbenden. Dit zijn de gemeen te, de provincie, natuurorganisaties, landbouworganisaties en natuurlijk de burgers zoals de heer Kempeneers. Deze samenwerking richt zich op het waterbeheer en per gebied wordt

Scheldestromen/de Waterwerker | 2004 | | pagina 6