8 Er gebeurt veel in het werkgebied van het waterschap. Zo wordt onze zuiverings installatie Willem Annapolder in 's-Graven- polder op dit moment grondig verbouwd. Door de aanpassing voldoen we weer aan de steeds strenger wordende Europese richtlijnen. "De gaten voor de nieuwe buizen worden op dezelfde manier als de Westerscheldetunnel geboord. SSiiss 3» handen Projectleider Jaap van Belzen van Zeeuwse Eilanden vertelt enthousiast over de nieuwe beluchtingstank en de nieuwe nabezinktank die begin november in gebruik zijn genomen. Jaap geeft eerst een cursus 'water zuiveren' waarvan hier een korte weergave: het rioolwater komt binnen op de zuivering; de harde bestanddelen, waarvan je je misschien wel een voorstelling kunt maken, maar wat je waarschijnlijk liever niet doet, worden er uitgefilterd. Het afval water wordt in de binnenste ring van de beluchtings tank gepompt. Het water loopt daar langzaam over van het ene in het volgende deel. In de beluchtings tank zit slib met bacteriën. Door zuurstof toe te voegen aan het water, worden de bacteriën actief. Zij nemen op biologische wijze de in het water aanwezige fosfaten en stikstof op. Het water is zodoende een stuk schoner als het eenmaal in de buitenste ring van de beluchtingstank terecht komt. Vanuit de buitenste ring wordt het water naar een van de nabezinktanks gepompt. Eenmaal in de nabezinktanks komt er rust in het water. Het slib zakt naar de bodem en het schone water loopt over de rand van het bassin en wordt doorgepompt naar de Westerschelde. Het achter gebleven slib met de inmiddels weer hongerige bacteriën wordt teruggepompt in de beluchtingstank om opnieuw zijn werk te doen. Slib voor energie Jaap vertelt enthousiast over vernieuwende maat regelen die worden getroffen. De hele biologische methode in de beluchtingstank is nieuw, maar er is meer. Zo worden de compressoren die de lucht in de beluchtingstank pompen, gekoeld met water uit de tank zelf. Het overtollige slib, dat zich zeer snel vermeerdert in het zuurstofrijke water, wordt afgevoerd om gas uit te winnen. Op dat gas, draait de stroomvoorziening van de zuivering grotendeels. Al met al wordt er duurzaam met energie omgesprongen. De gaspro ductie zal in de toekomst met nog zo'n 35 procent toenemen. Boortechniek Na de ingebruikname van de twee nieuwe tanks worden de twee oude nabezinktanks met spoed aangepast op het nieuwe systeem. Jaap: "Voor de nieuwe buizen die onder de basins moeten worden aangebracht, wordt een speciale boortechniek gebruikt. De techniek is vergelijkbaar met die voor de Westerscheldetunnel maar dan gebeurt dat hier in het klein!" Vanaf het moment dat de twee oude nabezinktanks ook in werking zijn, ergens in december, voldoet Zeeuwse Eilanden aan de nieuwe Europese richtlijnen. Daaraan is een hele reeks van aanpassingen aan verschillende zuiveringsinstallaties voorafgegaan. De verbouwing van de Willem Anna polder sluit rond de zomer van 2005 de rij.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2004 | | pagina 8