11 een kijkje op de zuiveringen "Oh het stinkt hier zo!' gedaan waarom het toch zo belangrijk is dat het waterschap deze dieren vangt. Van nature Ze gaat vervolgens dieper in op het zuiveringsproces van al het afval water: "Wisten jullie dat wij hier heel veel bacteriën hebben die al het vuil opeten?" Een beetje ongeloofwaardig kijken de kinderen haar aan. Maar het is waar: van nature zitten die bacteriën al in het water en vroeger, toen er nog niet zo veel vervuiling was als nu, kon den die bacteriën het aan om alles goed schoon te maken. Tegenwoordig zijn er teveel mensen die samen zo veel vervuilen dat het waterschap de natuur een handje moet helpen door dat natuurlijke proces na te bootsen op zuiveringen. Na een filmpje van 'Aqua Dick' over het zuiveren van het afvalwater mogen de kinderen het echte werk gaan bekijken. De meeste leerlingen zijn enthousiast als ze over de zuive ring mogen lopen. Dan pas kunnen ze zien hoe het echt gebeurt, en ruikt! Goudvis Eén jongen is teleurgesteld: "Ik had gedacht dat ik hier allerlei bakken zou zien, waarin heel veel drollen zouden drijven." Helaas moesten we deze jon gen teleurstellen. Door de lange reis van het afvalwater door het riool is daar namelijk niet veel meer van over gebleven. Wat kinderen wel te zien krijgen, is het grove afval, zoals chips zakjes, maandverband en andere onverteerbare dingen. Het is sneu, maar ook goudvissen komen aan op de zuiveringen. Mensen gooien soms de vreemdste dingen door de wc. Hoe enthousiast sommigen zijn, hoe vervelend anderen het vinden. De stoerste jongen van de klas, kan blijk baar niet tegen de lucht. "Oh het stinkt hier zo", jammert hij, terwijl hij wegduikt in zijn dikke sjaal. Slib Aan het einde van de rit, krijgen de kinderen nog te zien hoe het overblij vende slib wordt verwerkt. Er staat net een vrachtwagen die geladen wordt met het gedroogde slib en ook hier valt de stank op bij de leerlingen. Op de vraag waarom we niet zoals vroeger het slib kunnen geven aan de boeren om hun land te bemesten, weet een van de meiden direct antwoord: "Er zitten nu natuurlijk te veel chemicaliën en ongezonde stoffen in." De afgelopen jaren hebben wij geïn vesteerd in verschillende mogelijkhe den om de jeugd te vertellen over de taken van het waterschap en om te laten zien waarom ons werk zo belangrijk is. Zelfs rondleidingen in ons kantoor behoren tot de mogelijk heden als het in de klas gaat over kunst en architectuur. We hebben mensen opgeleid, zodat zij te allen tijde kunnen worden ingezet om onze kinderen te vertellen over het water, de dijken, de plattelandswegen, de muskusratten en het kantoor. Jong geleerd, is immers oud gedaan.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2005 | | pagina 11