13*" "Maar op de trap zit geen boef. Bij het licht van de kaars zien ze iets anders: water. Tegen de treden van de trap klotst water. 'Water!' zegt Ietsje Wit en gaat de trap een eindje af. Ze porren met een bezemsteel in het water. 'Tjeetje!' zegt Piekevet Er staat wel meer dan een meter water!'. 'Heb jij de kraan gisteren open laten staan?' vraagt Ietsje. 'Dan heb je nog niet zoveel water,' zegt Piekevet. 'Ik denk dat het een overstroming is. Gewoon een overstroming.'" (uit: 'De Stoorworm' van Wim Hofman) "Ik dacht vroeger dat een dijk graaf dijken stond te graven" Vrijheid Aan zijn boeken valt het op. Zijn verhalen zitten vol avontuur en vrijgevochten kinderen. Volwassenen spelen geen rol en als ze al een rol spelen, zijn ze vaak niet erg aardig. "Volwassenen zijn ook lastig voor kinderen. Tegenwoordig staan volwassenen eigenlijk altijd dicht op wat kinderen doen. Kinderen zijn weinig vrij." Hofman haast zich te zeggen dat het ook niet meer kan, wat hij graag zou willen: "Nederland is te vol. Er staan hekken rond scholen. Het is een droom, maar in boeken kan je kinderen die droom laten beleven. Kan je laten zien hoe dat zou zijn." Wim Hofmanjaar Wie bepaalt nou dat een jaar een Wim Hofmanjaar wordt? Hofman grinnikt. "Dat doet een groepje fans. Het begon ermee dat het Letterkundig Museum in Den Haag een tentoonstelling wilde houden over mijn werk omdat ik volgend jaar 65 jaar word. In Zeeland wilden ze ook graag wat doen en van het één kwam het ander." Voor het Wim Hofmanjaar zijn verschillende activiteiten op touw gezet. In september is een aantal boeken opnieuw uitgegeven. In november een nieuwe dichtbundel en ook een boekje met verhalen voor volwassenen. Walvis Wim Hofman blijkt verrassend veel van het waterschap te weten. "Wat ik nog van vroeger weet, is het plaatje van de walvis op het gemaal langs het Kanaal door Walcheren. Mijn moeder liep altijd met ons van Vlissingen naar de markt in Middelburg en dan kwamen we daar langs. Er stond een plaatje van een walvis op. Ik vroeg me als kind dan af wie dat had verzonnen: een walvis voor een waterschap op Walcheren. Dus dat jullie iets met pompen doen en waarschijnlijk het water op een bepaald niveau houden, dat weet ik wel." Hij begint ineens te lachen. "Zo dacht ik vroeger trouwens ook dat een dijk graaf waarschijnlijk dijken stond te graven. Ik zag dat echt zo voor me. Met een spade in de hand..."

Scheldestromen/de Waterwerker | 2005 | | pagina 13