we zijn stormklaar! iSMPI mÊÊM wmmm WÊmmwMk Middelburg (aan de Sloeweg en Nieuwlandse- weg) getest. Een coupure is een opening in een dijk voor een spoorlijn of weg. De test is gedaan om in geval van nood de opening in de dijk snel te kunnen sluiten (met balken tussen stalen staanders). Deze coupures worden in de praktijk pas gesloten bij een dreigende calamiteit met de dijk langs de Westerschelde. De oefening heeft aan getoond dat het gat in de dijk vrijwel probleemloos gedicht kan worden als het echt nodig is. In oktober is het stormseizoen van start gegaan. Vanaf dan is de kans het grootst dat het water schap bij storm moet uitrukken. Als het springtij is, in combinatie met storm en een bepaalde windrichting, staat het waterschap paraat. Medewerkers rijden dan over dijken, langs duinen en over het strand om eventuele schade op te nemen. Als de storm geluwd is, kunnen zij deze direct repareren. In oktober zijn als voor bereiding op het stormseizoen de coupures in Veel zeedijken zijn voorzien van een grasmat. Een goede grasmat zorgt ervoor dat een dijk steviger en dus veiliger is. De verschillende onderzoeken van de afgelopen jaren, waaraan waterschap en schapenhouders gezamenlijk deelnamen, hebben keer op keer uitgewezen dat een grasmat van goede kwaliteit kan worden gemaakt door goed en aangepast gebruik van de dijk. Het aantal schapen dat er mag grazen moet bijvoorbeeld aangepast worden aan de hoeveelheid beschikbaar gras of, als er geen schapen op staan, moet er met enige regelmaat gemaaid worden. Uit de jaarlijkse controles is gebleken dat niet alle schapenhouders het vastgestelde beleid nauwgezet uitvoeren. Sterker nog, er is een aantal percelen waarvan de kwaliteit het water schap grote zorgen baart. Om die reden hebben we onlangs besloten om volgens vaste regels te gaan handhaven. Dat biedt betere mogelijkhe den om maatregelen te nemen. Zo kan het zijn dat het waterschap op kosten van de in gebreke blijvende schapenhouder gaat maaien. Om meer zeggenschap te krijgen over de dijkvakken die van het waterschap zijn, worden daar waar mogelijk en op vrijwillige basis, de pacht- contracten omgezet in gebruikersovereen komsten. Vrijkomende stukken dijk worden niet meer in pacht uitgegeven maar alleen nog voor gebruik beschikbaar gesteld.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2005 | | pagina 5