7 "Uiteindelijk levert het baggerwerk heel veel op." een sloot, praat je misschien wel over één keer per twintig jaar. Om er zeker van te zijn dat al het water dat onder de verantwoordelijkheid van het waterschap valt, ook in de toekomst zo schoon mogelijk is, maakt Zeeuwse Eilanden met elke gemeente afspra ken over het beheer en onderhoud. Jacco: "We spreken bijvoorbeeld af wie verantwoordelijk is voor het bag geren en maaien, maar ook wat er moet gebeuren als er plotseling sprake is van vissterfte, wie zwerfvuil opruimt en waar een burger terecht kan met vragen of klachten." Overlast? De komende jaren wordt er ook bij u in de buurt wellicht flink gebaggerd. Zo gaan we deze winter onder andere aan de slag in de bebouwde kom van Vlissingen, Middelburg, Tholen, Wolphaartsdijk, Oud-Sabbinge, s'-Heer Arendskerke en Goes. Wat merk ik daar van, zult u zich wellicht afvragen? Jacco: "Van het baggerwerk zelf kun nen direct omwonenden best wat geluidsoverlast hebben. We zijn immers met machines in de weer om het bagger uit de sloten te halen. Soms doen we dat vanaf de kant met een kraan. Maar omdat dat niet altijd mogelijk is, gaan we ook wel met een zuiger en een schuifbootje de sloot in. Je moet je dat voorstellen als een soort onderwaterbulldozer die de bagger naar de kant schuift. Daar wordt het dan met een kraan uit het water gehaald en in een kar geladen. Een tractor of vrachtwagen brengt de specie naar een landbouwperceel dat in de buurt ligt of naar een speciaal depot. Dat transport kan ook wel wat overlast veroorzaken doordat het zware wagens zijn waarmee gereden wordt en soms moeten we zelfs tijdelijk een weg afsluiten. Uiteraard doen we er alles aan om die overlast zo gering mogelijk te laten zijn". Schoon water En wat levert het op Jacco? "Uiteindelijk levert het baggerwerk heel veel op. Burgers krijgen er schoner oppervlaktewater voor terug. Als er stankoverlast was, moet dat tot het verleden behoren en voor planten en dieren wordt het leven er weer een stuk prettiger op. Daarnaast is het risico op natte voeten in de vorm van wateroverlast een stuk kleiner en door op het juiste moment te baggeren, besparen we ook nog eens geld. Wat we trouwens ook vaak meteen doen, is het aanleggen van natuurvriendelijke oevers. Behalve dat we daardoor meer water kunnen bergen in tijden van fikse regenval, is ook de natuur erbij gebaat en de omgeving wordt er een stuk fraaier op. Zo zie je maar dat het baggeren van sloten en andere waterpartijen heel wat doelen dient!"

Scheldestromen/de Waterwerker | 2005 | | pagina 7