schoner afvalwater 6 Doet u het nog wel eens? Een kwast schoonmaken onder de kraan of frituurvet door het toilet spoelen? Niet doen! Niet alleen het afvalwater kan minder goed gezuiverd worden, ook uw eigen afvoer kan verstopt raken. "Wat ik door het toilet spoel? Natuurlijk de poepjes en de plasjes, wat anders?" Voor Wilma van Gurp (33) uit Krabbendijke lijkt deze vraag een open deur te zijn. Niets is echter minder waar. Nog steeds gooien we met z'n allen meer stoffen door de gootsteen en het toilet dan wenselijk is. Stap 1: in het afvoerputje Gemiddeld verbruiken we zo'n 125 liter water per persoon per dag. Douchen, de toilet doorspoelen, afwassen, eten koken...Je hebt het nodig bij de - voor ons - normaalste zaken van de wereld. Wilma: "Geen idee hoeveel water we verbruiken maar waarschijnlijk meer dan nood zakelijk is. Ik leer de kinderen wel om bewust met water om te gaan. Bijvoorbeeld dat ze tijdens het tan den poetsen de kraan uitzetten en dat ze na het plassen de stopknop van de wc gebruiken. En in de zomer laat ik de kinderen de plantjes water geven met water uit het zwembadje." Van ons afvoerputje loopt het gebruikte leidingwater via de gemeentelijke riolering naar ontvangstpunten van het waterschap: rioolgemalen. Stap 2: naar de rioolgemalen Bij elke woonkern staat een riool gemaal met een grote kelder waarin het rioolwater van die kern bij elkaar komt. John de Vries is een van de waterschapsmedewerkers die bij nacht en ontij zijn bed uitmoet als er een storing is bij een rioolgemaal. John: "Je komt echt van alles tegen: maandverband, doeken, vet. Het erg ste? Pampers! In de kleinere dorps kernen zoals bijvoorbeeld Oud- Sabbinge en Hoedekenskerke heb ben de rioolgemalen kleinere pom pen. Daar blijft zo'n pamper natuur lijk stroppen in de pomp. Wij moeten dan de hele pomp eruit takelen. Daar ben je toch wel een half uurtje mee bezig. Verder is het bij Ovezande elke keer weer prijs met doeken. En dan heb ik het niet over kleine doekjes

Scheldestromen/de Waterwerker | 2006 | | pagina 6