klimaatverandering 6 "Als de pessimisten gelijk hebben, dan zou er wel eens geen weg terug meer kunnen zijn als we nu niks doen." Een dag na 18 januari, wanneer we bijkomen van een van de hevigste stormen in jaren, spreek ik Hans van der Sande, calamiteitencoördinator en beleidsmedewerker bij Water keringen en Wegen. Het lijkt van daag heel duidelijk; die storm is weer het zoveelste bewijs van klimaatverandering? Hans is van mening dat je die link niet zomaar kan leggen. "Als het gaat over klimaatverandering moetje veel langer in de tijd kijken dan wij nu eigenlijk kunnen. Zover wij het nu kunnen overzien, lijkt de invloed van de mens impact te hebben op de opwarming van de aarde, maar over de mate waarin verschilt men van mening. Deels kan het een natuurlijk proces zijn. Maar voor ons lijkt dat in ieder geval een gevolg te hebben voor de intensiteit van de neerslag. Wij gaan er daarom bij het waterschap vanuit dat we vaker te maken krijgen met wateroverlast." Wat opvalt is het woordje 'lijkt', dat steeds terugkomt in het betoog van Hans. Hans legt verder uit: "Dat de temperatuur hier aan het stijgen is, is bewezen. Dat proces is ook al veel langer aan de gang. Al sinds de middeleeuwen stijgt de tempera tuur in Nederland heel langzaam. Nu hebben we een heel warme herfst gehad en de winter is tot nu toe ook niet echt koud te noemen. We zien echter ook dat de citrus- oogst in Californië dit jaar helemaal naar de knoppen is omdat het daar juist kouder is dan normaal. Het gemiddelde over de hele aarde gezien, lijkt dus niet echt te veran deren. Het is wel allemaal wat grilliger aan het worden. We zitten wat klimaat betreft in een wat heftige periode. Tenminste als het om temperaturen en neerslag gaat. Als je kijkt naar de wind, dan valt het eigenlijk wel mee met de uitersten, ook al zou je dat misschien niet zeggen na die storm van gisteren. Als je over langere tijd kijkt, lijkt de wind in ieder geval niet toe te nemen. En dan heb ik het niet over de orkanen elders maar over de wind in Nederland." Pessimisten Hans: "Kijk, de intensiteit van de zon is niet in alle perioden even sterk en de temperaturen op aarde dus ook niet. Optimisten onder de deskundigen zeggen: de aarde bestaat al een miljard jaar en zal zich nu ook wel weer aanpassen. Het is wel eens eerder warmer geweest op aarde. De pessimisten denken daar anders over. Zij voor zien rampen omdat ze denken dat het opwarmingsproces te snel gaat

Scheldestromen/de Waterwerker | 2007 | | pagina 6