gevonden 9 wc-ontstopper? Een waterschapsitem onder de loep. Soms zichtbaar, soms onzichtbaar, maar altijd bijzonder. i Wim Dingemanse, procesoperator ofwel machinist van het gemaal: "Dit is het grootste rioolpersgemaal van Zuid-Beveland. Het kan 550 liter rioolwater per seconde wegpompen. Normaal staat er maar één motor aan; die ver werkt 360 liter per seconde maar als het veel regent gaat ook de tweede pomp in werking." bijzonder door Christine Reule Het lijkt op een grote bel, een carrousel met een toeter erop of, zo u wilt, een mega-wc-ontstopper. Misschien heeft u zich al vaak afgevraagd: "Wat is dat eigenlijk voor een gebouw?" Het opvallende pandje langs het spoor en aan het einde van de meubelboulevard in Goes is een rioolpersgemaal. Dus als u woont in Goes, 's-Heer Hendrikskinderen, 's-Heer Arendskerke, Wolphaartsdijk, Oud-Sabbinge of Wiihelminadorp dan passeert uw afvalwater dit station. Bij ons bezoek valt het ons op dat het hier minder stinkt dan in sommige andere rioolgemalen. Wim Dingemanse, machinist van het gemaal kan ook niet uitleggen waar hem dat in zit. Het ene gemaal ruikt nou eenmaal sterker dan het andere. De fotograaf denkt ineens het antwoord te weten: "Het is natuurlijk allemaal 'kouwe kak', hierzo bij Goes," grinnikt hij. De grote toren erop had vroeger een functie. Het diende om de terugslag van het water, bij het stil vallen van het gemaal, op te vangen. De golf werd dan de toren in gestuwd en viel daar dood. Sinds het persgemaal het water richting waterzuivering Willem Annapolder pompt, is de functie van de toren verloren gegaan.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2007 | | pagina 9