de Prunje 12 Wie vanaf Zierikzee over de N59 richting de Kop van Schouwen rijdt, komt er dwars door: natuurgebied de Prunje. Een waterrijk gebied van Staatsbosbeheer waar het waterschap zorgt voor een passend peilbeheer. We gaan mee met waterschapsopzichter Jos van Felius. op pad in Als we vlak voor Moriaanshoofd afslaan richting restaurant de Heerenkeet, rijden we het nieuw ste gebied van de Prunje in. Deze doodlopende weg is ideaal voor wandelaars en fietsers. Dat hier een kudde blèrende schapen com pleet met dartelende lammetjes vrij rond loopt maakt het alleen nog maar natuurlijker. Halverwege deze weg staat rechts de nieuwste aanwinst. Een houten uitkijktoren die er om schreeuwt om beklom men te worden. Je loopt er via een brug naartoe waarbij je al direct gewaarschuwd wordt voor 'de gevaren'. 'Waarschuwing: de dieren die in dit gebied grazen, kunnen onvoorspelbaar reageren op bezoekers. Betreden op eigen risico.' Aangezien we in het broed- seizoen zijn, zijn er geen onvoor spelbare runderen te bekennen. Op naar de toren dus. Inlaag vol sterns Vanaf de hoogste verdieping van de toren hebben we perfect zicht op de kolonie grote sterns in de Flaauwers Inlaag. En niet alleen zicht, want ook met de ogen dicht klinken de krassende geluiden van deze kustbroedvogels overal bovenuit. Het blijkt een populaire broedplek. Jos: "Dit is wel bijzon der hoor. Vroeger zag je die hier niet. Ja, veertig jaar terug nog wel maar daarna niet meer. Het is nu de grootste kolonie van west- Nederland. Wij hebben als waterschap het beheer van de inlaag (stuk land achter zeedijk dat vroeger is ontstaan doordat klei voor zeedijken is afgegraven, red.). Het is ieder jaar weer de kunst om het eilandje op tijd droog te krijgen. Want als ze over komen en er staat water, dan vliegen ze gewoon door." Zoutwatermoeras Het natuurontwikkelingsproject de Prunje is allemaal zo'n vijftien jaar geleden begonnen. Door de komst van de stormvloedkering is het verschil tussen hoog en laag water in de Oosterschelde met een kwart verminderd. Natuurbeschermers bedachten toen dit plan om het verlies aan buitendijkse natuur te compenseren. Jos legt uit: "Heel vroeger had de zee hier vrij spel. Er waren nog geen dijken en dus kwam het water hier naar binnen op de veengronden. Het geulen systeem dat door die erosie ontstond, wordt hier geprobeerd weer na te maken." Sturen met stuwen En hier komt ook de rol van het waterschap om de hoek kijken. Als waterkwantiteitsbeheerder moet het waterschap het waterpeil

Scheldestromen/de Waterwerker | 2007 | | pagina 12