6 Dit jaar zijn ze voor het eerst gebaggerd. De smalle slootjes in Kloetinge stonden jarenlang, zo niet decennialang op de 'vergeten- lijst'. Dergelijke kleine sloten zijn binnen elke gemeente te vinden. Het waterschap heeft nu met vier gemeenten overeenkomsten gete kend om al het water in bebouwd gebied samen op orde te maken... én te houden. Grenzeloze samenwerking De gemeenten Kapelle, Noord- Beveland, Reimerswaal en Tholen zijn als eerste met het waterschap in zee gegaan. Metershoge stapels geografische kaarten geven de verschillende waterpartijen binnen een stad of dorp aan mét bijbeho rende verdeling. Daarbij geldt niet het bord bebouwde kom als grens. Nee, voortaan bepalen logische grenzen of een gemeente bijvoor beeld de oevers maait of dat het waterschap ze meeneemt bij de jaarlijkse maaibeurt. In de praktijk betekent dit dat vooral sloten en watergangen aan de rand van een stad of dorp voortaan door het waterschap onderhouden worden. Over het algemeen zal een gemeente het maaiwerk doen en het waterschap het baggerwerk. Maar ook al voert de gemeente het uit, het waterschap blijft eindverantwoordelijk voor zowel de kwantiteit als kwaliteit van water. Niet alleen voor de sier Water verveelt nooit. Of u nu een hengeltje uitgooit of fijn met de (klein)kinderen de eendjes gaat voeren, water in uw omgeving is aantrekkelijk. Maar die vijver of waterpartij ligt daar niet toevallig. Die is onderdeel van een water systeem dat zorgt voor opvang en afvoer van regenwater. Daarom is onderhoud aan oevers en water van groot belang. Zo moeten de oevers stevig genoeg zijn en moet er regelmatig gemaaid en gebaggerd worden. Baggerwerk Op de bodem van iedere sloot of waterpartij verzamelt zich in de loop der tijd een laag bagger. Het heeft een negatieve klank maar bagger is eigenlijk niets anders dan een combinatie van grond, planten resten, gevallen blad en ingewaaid zand en stof. Deze laag wordt steeds dikker (ongeveer 1 tot 3 centimeter per jaar) met als gevolg dat de sloot ondieper wordt. En een ondiepe sloot kan minder water afvoeren. De gevolgen zijn helder: wateroverlast. Wanneer er niets gedaan wordt, gaat uiteinde lijk ook de waterkwaliteit achteruit en kan het water zelfs gaan stinken.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2007 | | pagina 6