"Er is nergens een juiste visstand" Geen toegang? Vroeger was het geen punt: dan had den vissen gewoon vrije doorgang. Er waren immers geen sluizen, stuwen of poldergemalen die hun drang naar open zee belemmerden. Trekvissen als paling, stekelbaars, bot en spiering kon den makkelijk vanuit de polder naar het buitenwater. Sinds de vervanging van sluizen door gemalen is vooral de trek naar binnen niet meer mogelijk. De van nature aanwezige visstand ging zienderogen achteruit. Nu we deze gemalen, om droge voeten te houden, hard nodig hebben, moeten we andere maatregelen nemen. Bijvoorbeeld het passeerbaar maken van stuwen en gemalen door een vistrap. Wouter bekijkt met waterschapsecoloog Anne Fortuin waar dit nodig en/of haalbaar is. Anne geeft aan dat we, ondanks dat de tellingen nog niet helemaal zijn afgerond, de doelstellingen van de Kaderrichtlijn Water niet halen. "Er is nergens in onze wateren een juiste visstand. Toch gaan we niet overal vis- passages aanleggen. Want het moet wel effectief zijn." Wouter vult aan dat vooral nieuwe stuwen of gemalen visvriendelijk worden. Zo komt er bij het nieuwe poldergemaal Poppekinderen (tussen Middelburg en Veere) een visvoorziening waardoor vissen vanuit het Kanaal zo de polder in kunnen. Wouter legt uit hoe dit eruit ziet: "Aan de Kanaalzijde wordt een bak gemaakt waar een lokstroom met 'zoet' polder water in stroomt. Hopelijk komen daar naast glasaal en stekelbaars ook bot en spiering op af. Eenmaal in de bak, gaat de schuif dicht. De vissen zwemmen zo hun nieuwe leefomgeving binnen." Op de trap Ben je als vis dan eindelijk in het brakke polderwater verzeild geraakt, komt daar de volgende barrière in zicht: een stuw. Maar ook daar is wat op te vinden. Bij stuwen in de Bieweg (Veere) en de Bergweg (Vlissingen) staat voor 2008 een zogenaamde vistrap gepland. Al zou doolhof een betere benaming zijn. Wouter tekent uit hoe een vis door verschillende kamers makkelijk tegen de stroom in kan zwemmen. "Het is niet de bedoeling dat we dit overal doen, alleen in de grotere gebieden heeft dit effect", aldus Wouter. Eerst maar eens alle tellingen en onderzoeksresultaten afwachten. Wie weet, moet het water schap eerst gaan vissen.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2007 | | pagina 11