waterschap staa De eerste flinke herfststorm van dit seizoen mocht rekenen op enorm veel aandacht. Niet vreemd, als u bedenkt dat vooraf een flink hoge waterstand verwacht werd én er ver halen circuleerden over een superstorm die Nederland zou treffen. Zeeuwse Eilanden beschikt over een draaiboek dijk bewaking dat in zo'n situatie meteen op tafel komt. Over een paar dagen zie je er niks meer van" door Sandra Minneboo In het draaiboek staan verschillende scenario's op een rij. Per geval is beschreven wat er moet gebeuren als er opvallend hoogwater verwacht wordt of een stormfront op Zeeland afraast. De eerste fase van het draai boek treedt in werking als de Stormvloedwaarschuwingsdienst (SVSD) een waterstand bij Vlissingen verwacht van minstens 3.30 meter boven NAP. Vanaf dat moment hou den medewerkers van het water schap onder andere de waterstand, windrichting en windkracht nauw lettend in de gaten. Ze sluiten de keersluizen bij Zierikzee en Stavenisse zodat bewoners aan de havens droge voeten houden. Ook de sluis bij de Vlissingse jachthaven gaat op slot. Verwacht de SVSD een waterstand van tenminste 3.70 meter boven NAP, dan gaan we door naar de volgende fase van het draaiboek. In die fase bemannen waterschappers plekken op elk eiland zodat ze, als dat nodig mocht zijn, meteen aan het werk kunnen om een schade te repare ren of coupures (onderbrekingen in dijken, bijvoorbeeld op plaatsen waar er een weg of een spoorlijn doorheen loopt) te sluiten. Ook staan dijkwachtploegen paraat. Vanaf twee uur voor hoogwater controleren zij het dijktraject dat aan hen toebedeeld is. Alles op slot Dreigt de verwachte waterstand boven 4.10 meter boven NAP uit te komen? Dan stelt Zeeuwse Eilanden uitgebreide dijkbewaking in (fase 3) We sluiten alle belang rijke coupures met balken. Dat doen we om van de dijk weer één geheel te maken. Afsluiters in dui kers, sluizen en kleppen in binnen- en zeedijken worden gesloten. De dijkwachtploegen inspecteren elk stukje zeedijk en vanuit het hoofd kantoor houden we alles nauwlet tend in de gaten zodat niets aan onze aandacht ontsnapt. In deze situatie is een groot deel van het waterschapspersoneel in touw om de veiligheid van Zeeland in de gaten te houden en daar waar nodig in te grijpen. Dijkinspectie Als de storm geluwd is en het water is gezakt, zit het werk er nog niet op. Na elke storm, ongeacht een hoge waterstand of niet, gaan de mannen van de buitendienst op pad om de staat van alle dijken en dui nen te controleren. Want eventuele schade moeten we snel in beeld heb ben. Op vrijdagochtend 9 november ging ik met mijn collega's Piet Willeboordse en Adri Simonse op pad om de Walcherse duinen aan een controle te onderwerpen. We rijden bij Vrouwenpolder het strand op met een flinke four wheel drive. Alhoewel het pas een uurtje na laag- water is, lijkt het wel of het water zich niet heeft teruggetrokken. Piet: "Bij rustig weer en een normaal tij, komt het water niet eens veel hoger tijdens hoogwater. Dit is wel bijzon der hoor." Dat blijkt wel, als we naar

Scheldestromen/de Waterwerker | 2007 | | pagina 12