handen 8 gemaal Poppekinderen Tussen Middelburg en Veere bouwt het waterschap een nieuw gemaal. Richard van Ommeren, projectleider voor de bouw van gemaal Poppekinderen, heeft het er druk mee nu het werk in volle gang is. Gemaal Poppekinderen is momenteel een van de grootste projecten van Zeeuwse Eilanden. Het lost op Walcheren een hele reeks aan huidige en toekomstige problemen met de waterafvoer op. Zo zorgt het ervoor dat straks meer water kan worden afgevoerd naar het Kanaal door Walcheren, zodat we de grotere hoeveelheden regen die we ver wachten, kunnen opvangen. Ook ontlast dit gemaal het gemaal bij Oostwatering dat nu water in het Veerse Meer pompt. Aangezien het bij Oostwatering veelal om water van landbouwpercelen gaat, komt er te veel voedselrijk water in het Veerse Meer terecht. Door het water voortaan via Poppekinderen weg te sluizen, blijft het Veerse Meer schoner. Gemaal Oostwatering blijft staan om in geval van zeer zware regenval bij te kunnen springen. Aanleiding Toch waren deze voordelen van gemaal Poppekinderen niet de aanleiding om het gemaal aan te leggen. Richard: "De nieuwe N57 doorkruist de Veersche Watergang. In die watergang zit een zogenoemd opvoergemaal dat heel noordoost Walcheren droog houdt door het water in de binnengracht van Middelburg te pompen. Dat water wordt nu via gemaal Boreel in Middelburg naar het Kanaal door Walcheren weggesluisd. Het opvoergemaal moet wijken voor de aanleg van de N57 en zo ontstond het idee om gemaal Poppekinderen aan te leggen." Klimaatverandering Voordeel van de vele redenen en functies van het nieuwe gemaal is dat de kosten voor het waterschap relatief laag blijven. De kosten van bijna vijf miljoen euro worden nu door diverse partijen samen opgebracht. Rijkswaterstaat betaalt het leeuwendeel omdat de aanleg van de N57 de aanleiding is, de Provincie levert subsidie, omdat de kwaliteit van het Veerse Meer verbetert en het waterschap betaalt de capaciteitsuit breiding. Die capaciteitsuitbreiding draagt bij aan de doelstellingen van Waterbeheer 21e eeuw. Doelstellingen waar alle water schappen voor 2015 aan moeten voldoen om Nederland tegen gevolgen van de klimaat verandering (meer regenval in hoosbuien) te beschermen. En tot slot is het nog een voordeel dat de bouw van Poppekinderen voorkomt dat gemaal Boreel moet worden uitgebreid. Boreel kan nu als monument blijven zoals het is. Planning De bouw van de bruggen is gestart in het voorjaar en met het grondwerk voor het gemaal zelf is in september gestart. Volgens de planning zou het gemaal voor de bouw- vakantie van 2008 klaar moeten zijn. Tot Poppekinderen in gebruik is genomen, doet het opvoergemaal bij de binnengracht van Middelburg nog gewoon zijn werk.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2007 | | pagina 8