waterplanner 12 Het waterschap is druk bezig met het opstellen van 'waterplannen buitengebied'. Per gebied kijken we welke maatregelen nodig zijn om het voor de toekomst op orde te brengen: niet te droog, geen natte voeten en een goede waterkwaliteit. Maar hoe gebeurt dat eigenlijk? 'Het is zaak de kikkers in de kruiwagen te houden." door Linda van Dijke Meer neerslag per jaar en meer regen per bui. Maar ook periodes van extreme droogte zijn inmiddels niet meer uniek. Zijn onze sloten en gemalen hierop berekend? Nu mis schien nog wel maar hoe zit dat over dertig, veertig jaar? Bij de afdeling Planvorming Waterhuishouding zijn hier iedere dag talloze medewerkers mee bezig. Eén ervan is Johan Walhout. Als projectleider bewaakt hij de voortgang van de waterplan nen: "We beginnen zo'n gebiedsge richte aanpak altijd met het uitzet ten van een enquête in het gebied. Zo willen we inzicht krijgen in welke waterknelpunten de bewoners van het buitengebied ervaren. Tegelijkertijd starten ook de berekeningen. Aan de hand van klimaatscenario's en normen vanuit het Nationaal Bestuursakkoord Water, kijken we of zo'n gebied voldoet." Bij de rekenaars Als het om berekeningen gaat, zijn de medewerkers van Deltares (voorheen WL Delft) specialist. Govert Verhoeven van Deltares werkt momenteel aan de berekeningen voor het gebied Noord-Beveland. "Wij gebruiken een speciaal compu termodel waar eerst alle gegevens van een gebied worden ingevoerd. We hebben het dan over het grond gebruik, hoogtekaarten, waar de waterlopen zich bevinden maar ook welke grondsoorten er precies zijn. Daarna simuleren we een fikse bui die op die plek al eens gevallen is." Op het beeldscherm laat Govert een langsdoorsnede van drie kilometer sloot zien. Je ziet exact waar de duikers zich bevinden en hoe hoog het water in de sloot staat. Met één druk op de knop wordt het effect van een regenbui in beeld gebracht. Het waterpeil komt direct in bewe ging. Govert licht toe: "Kijk, je ziet precies waar het waterpeil stijgt en wanneer het gemaal aan en uit gaat. Op die manier kun je zien op welke plaatsen het water over de rand van de sloot loopt." De plaatsen waar het waterpeil hoger komt dan de normen, worden op kaarten aan gegeven. Maar het gaat verder. Je kunt maatregelen invoeren en Planning waterplannen buitengebied Sint Philipsland: uitvoering bezig Maelstede - Dekker: uitvoering eind 2008/2009 Noord-Beveland: planvorming 2008 Schenge: planvorming 2008 Zak van Zuid-Beveland: planvorming 2008/2009 Tholen: planvorming 2009 Zuid-Beveland Oost: planvorming 2009 Walcheren: planvorming 2009/2010 Schouwen: planvorming 2010 Duiveland: planvorming 2010/2011

Scheldestromen/de Waterwerker | 2008 | | pagina 12