fill If»» 7 kV; ,<yM i... .W^.'-> V T' 'CS* schakelen we over van winter- naar het hogere zomerpeil in de sloten. We zorgen daarmee dat er meer water in de sloot staat en creëren als het ware een 'watervoorraad' voor een droge periode. Daarnaast maken we gebruik van stuwen die op afstand te bedienen zijn. Moest je vroeger elk slootstuwtje met de hand omhoog of omlaag zetten, nu kan dat via de computer." Jos van Felius is opzichter waterbeheer op Schouwen-Duiveland. Ook in zijn gebied staan tientallen stuwen: "Een stuw staat meestal midden in een waterloop en houdt water in een bepaald gebied vast. Zo voorkom je dat het water wegstroomt naar bijvoorbeeld de Oosterschelde. Dan ben je het kwijt In mijn gebied is het vooral in de Kop van Schouwen snel te merken als het een poosje droog is. En omdat de Kop hoger ligt dan de rest van Schouwen, kun je er geen water naar toe brengen. De enige remedie is een regenbui. En dan liefst niet meteen een heftige onweersbui maar een lekker zacht, zomers regentje." Laatste redmiddel De kansen op een zomers buitje houden we tijdens droogte van dag tot dag nauwlettend in de gaten. Marco maakt daarvoor dankbaar gebruik van het KNMI: "Het KNMI levert sinds enkele jaren zeer gedetailleerde gegevens over neerslagtekorten maar ook over te verwachten hoeveelheden regen voor het gebied. Zo kunnen we optimaal op de lokale omstandighe den inspelen. Met als belangrijkste doel zo efficiënt mogelijk omgaan met het water dat beschikbaar is." In droge perioden mag er geen water meer uit waterlopen onttrok ken worden en stelt Zeeuwse Eilanden een beregeningsverbod in. Maar Marco, wat nu als het echt een hele zomer droog blijft? "In zo'n extreme situatie, die ik nog niet heb meegemaakt in mijn waterschapscarrière, overwegen we of we het gezuiverde water dat de rioolwaterzuiveringen in het opper vlaktewater lozen, kunnen gebruiken om ons waterlopensysteem aan te vullen. En als laatste redmiddel heb ben we de mogelijkheid om zout water in te laten. Maar dat is nog nooit nodig geweest." www.wze.nl/juistwaterpeil

Scheldestromen/de Waterwerker | 2008 | | pagina 7