onder handen i 8 proef in de dijk Heel voorzichtig legt de kleine graafmachine op rupsbanden alvast wat klei voor zich neer. Zo zal hij niet zomaar van deze groen uitgeslagen, glibberige dijk afglijden. Hij moet immers stevig staan om drie gaten van een meter bij een meter bij een meter te graven. "Het water in de dijk zoekt toch z'n weg naar buiten." CTl C C 'ai ■4-» jv 'c 03 a O O "O Is dat niet vreemd om gaten in een dijk te maken? Theo van Pul, projectleider water keringen, vertelt hierover. "Natuurlijk klinkt dat gek, maar de steenbekleding van de dijk voorbij de kerncentrale Borssele is echt hard aan reparatie toe. Het achterliggende industriegebied ligt ingeklemd tussen haven kades én deze dijk waardoor het grondwater in dit gebied moeilijk weg kan. Het zoekt toch z'n weg naar buiten, door de dijk. Omdat de stenen van de dijk heel dicht tegen elkaar aanliggen, blijft de grondwaterstand in de dijk hoog en is het moeilijk voor het water om uit de dijk te sijpelen. En dit veroorzaakt verzakkingen en een instabiele glooiing." Eigenlijk moet heel deze dijk grondig worden aangepakt. Maar omdat we nog niet weten hoe het verder gaat met het WCT, zoeken we naar een tijdelijke oplossing. Filterdoek Theo begeleidt de proef met de gaten om te bepalen of we op deze manier de dijk voorlopig kunnen behouden. Theo: "We laten die gaten natuurlijk niet zomaar achter. De gaten worden opgevuld met grove stukken steen op filterdoek en daar bovenop komen basaltblokken. Hierdoor kan het water makkelijker z'n weg naar buiten vinden. Door middel van een peilbuis en een druk meter gaan we kijken of op deze manier de druk in de dijk afneemt." Deze zomer verwachten we de resultaten en kunnen we zeggen of het een geslaagde proef is geweest. In dat geval hoeven we niet meer op zoek te gaan naar andere oplossingen. We kunnen dan over een lengte van 500 meter bijvoorbeeld nog zo'n 25 gaten graven en die met grof materiaal opvullen zodat de dijk er voorlopig weer tegenaan kan.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2008 | | pagina 8