Droge voeten, dat willen we allemaal. De dij ken moeten daarom sterk genoeg zijn om ons te beschermen tegen overstromingen. Dijken die niet veilig genoeg zijn, pakt het water schap aan. Een aantal waterkeringen gaan daarom op de schop. Deskundigen Hans van der Sande en Mare Serier praten ons bij. "leder stukje Zeeuwse kust is weer anders." goed beschermd Mare Serier "Na de watersnoodramp in 1953 zijn er in Nederland duidelijke eisen gesteld aan onze dijken", legt Hans van der Sande uit, calamiteiten coördinator en beleidsmedewerker bij Waterkeringen. "Dijken moeten zo stevig zijn dat ze een storm aan kunnen die eens in de 4000 jaar voorkomt. Sinds 1996 wordt dit iedere vijf jaar getoetst. We kijken dan bijvoorbeeld naar de hoogte van de dijk, maar ook naar de kracht van de golven. Een aantal waterkeringen in Nederland vol doet niet aan de wettelijke eisen. Het Rijk heeft hiervoor een Hoogwaterbeschermingsprogramma opgezet. Hierin staat beschreven hoe - en welke - dijken verbeterd moeten worden. In 2015 moet het hele programma uitgevoerd zijn." Aan de ontwerptafel Hans houdt zich bezig met het ontwerp van een deel van de dijk versterkingen in Zeeland, "leder stukje Zeeuwse kust is weer anders. Zijn er op de ene plek krachtige golven, een paar kilometer verder op kan het heel rustig zijn. Ik ont werp de dijkversterkingen daarom op maat. Hiervoor gebruik ik drie varianten of een combinatie ervan: de dijk verhogen zodat er weinig water overheen kan, de dijk (aan de binnenkant) steviger maken zodat het niet erg is als er wat water overheen gaat of zand voor de kust leggen om de kracht van de golven af te remmen." Het waterschap is inmiddels al hard aan het werk om de dijken te verbeteren. Hans: "Het proces van de toetsing naar de ontwerptafel gaat bij ons erg vlot. Met weinig mensen pakken we in verhouding veel kilometers waterkering aan.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2008 | | pagina 10