raadsel Er moet iets gebeuren om ervoor te zorgen dat ons land tot in de verre toekomst behouden blijft als een plek waar het veilig wonen, werken en verblij ven is. Niet wachten op een ramp, nu moeten er maatregelen komen. Dat vindt de Deltacommissie ook. Zij presenteerde afgelopen september haar rapport 'Samen werken aan water'. De commissie adviseert hoe we kunnen inspelen op de gevolgen van klimaatverandering en zeespiegelstijging. Naast het verhogen en versterken van onze dijken, wat we blijven doen, zullen we voor onze water keringen strengere veiligheidsnormen hanteren. Niet meer uitgaan van een bepaalde wind en water peil, maar bepalen hoe groot het risico is dat een dijk bezwijkt. Ook willen we andere overheden nadrukkelijker adviseren bij de locatiekeuze van nieuwbouw en willen we nieuwe vormen van dijk versterking toepassen, We doen er alles aan om samen de veiligheidsadviezen uit te voeren. (DS) De rioolwaterzuivering in Ritthem zuivert het afvalwater van alle Walcherse huishoudens en bedrijven. Een biologisch proces dat nauwlettend door onze medewerkers in de gaten wordt gehouden. Een verhoogd nitrietgehalte eind augustus bleef dan ook niet lang onopgemerkt. Waar het vandaan kwam, is wel een raadsel. Twee soorten bacteriën zorgen voor de omzetting van ammonium naar nitraat. Door de verstoring konden deze bacteriën hun zuiveringswerk niet meer goed uitvoeren. Laboratoriumproeven toonden aan dat er een toxische (giftige) stof in het water aanwezig was. Het vermoeden bestaat dat een lozing van grondwater de boos doener is, al is dit niet te achterhalen. De verstoring heeft geen nadelige effecten voor het milieu gehad, wel voor een hoger energieverbruik en een hardnekkige drijflaag. Inmiddels is het proces hersteld. De veroorzaker is nog niet boven water... (LvD)

Scheldestromen/de Waterwerker | 2008 | | pagina 4