gemaal Poppekinderen: spiksplinternieuw 10 We zijn er best trots op: het nieuwe gemaal Poppekinderen tussen Middelburg en Veere. Omdat het niet zo vaak voorkomt dat we een gloednieuw gemaal bouwen, ditmaal extra aandacht voor de technische kant. 'Hoeveel toeren ze draaien, ligt aan de hoeveelheid water." Leen Polderman en Francois Bommeljé Bij een gemaal - dat zorgt voor droge voeten - draait alles om de pompen. Projectleider mechanisch/ elektrisch Francois Bommeljé heeft het dan ook terecht over het 'hart' van het gemaal: "We hebben twee zogenoemde BVOP pompen van Bosman." Een moeilijke afkorting met een makkelijke vertaling: Betonnen Verticale Onderwater Propellerpompen. Francois gaat ver der: "De keuze van het soort pomp hangt af van twee zaken. Ploeveel kubieke meter water moet er afge voerd worden en hoe hoog moet het verpompt worden?" In dit geval kun nen de twee pompen samen 300 m3 per minuut uitslaan en hebben we te maken met een gemiddelde opvoer- hoogte van drie meter. Een voordeel is dat Poppekinderen op het Kanaal door Walcheren loost, wat geen getij kent. Zo is er veel minder verschil in opvoerhoogte nodig en dit is gunstig voor het energieverbruik. Op- en aftoeren De pompen worden aangedreven door elektromotoren met frequentie regelaars. Die laatste zorgen er voor dat de pompen op verschillende toeren kunnen draaien. Francois: "Floeveel toeren ze draaien, ligt aan de hoeveelheid water. Hoe meer aanbod, des te hoger toert-ie op. Is er weinig water, dan draait-ie op het minimum. Zo ben je heel flexibel." Het geheel wordt aangestuurd door de besturingsinstallatie. De schakel kasten zitten vol met relaistjes, schakelaars, draadjes en de plc: de computer waar het gemaal op draait. Beschaafd gebouw Werden vroeger de gemalen heel hoog en ruim uitgevoerd; Poppekinderen is in vergelijking daarbij heel beschaafd. Francois weet dit wel te verklaren: "Men bouwde gemalen met opzet zo hoog om aan de ene kant te zorgen dat de warmte van de pompen weg kon en aan de andere kant hing er altijd een hijsconstructie aan het dak zodat kapotte pompen eruit getakeld

Scheldestromen/de Waterwerker | 2008 | | pagina 10