beschermer van de duinen 6 "Vooral helm planten op de hoogste duinen is een kouwe bedoening." Onze duinen zouden veel stuifzandoverlast kunnen veroorzaken op achterliggende wegen en fietspaden en bij achterliggende bebouwing. Bovendien zouden de duinen er niet sterker op worden als al het zand tijdens stormachtige dagen steeds weg zou stuiven. Om dat allemaal te voorkomen, planten we helmgras in de duinen. Helmgras is zó sterk dat het het zand gewoon vasthoudt en tijdens weer en wind blijft doorgroeien. Helm heeft geen behoefte aan voedselrijke grond, maar wil bedolven worden onder het zand en schelpjes. Alleen aan de rand van de duinen kom je helmgras tegen. Hoe meer je het binnenland ingaat, hoe minder helm je ziet. Het verstikt namelijk op voedsel rijke grond en wordt overwoekerd door gras en duindoorns. "Je krijgt dan een prachtig ondoordringbaar woud van gras, doornstruiken en bramenstruiken", vertelt Piet Willeboordse, onderhoudsmede werker Waterkeringen. Piet zorgt voor onze duinen op Walcheren en voorziet kaal gewor den plekken weer van helmgras. Helm is overigens maar op één plek te vinden en dat is in de duinen zelf. Dikke bossen worden uitgezocht en uitgedund. Maar ook de uitgedun de plekken zitten zo weer vol. De metersdiepe wortels groeien name lijk gewoon weer door. "Als we helmgras planten, doet het niet meteen z'n beschermende werk", vertelt Piet. "Pas na een jaar of twee biedt helm de juiste bescher ming. Vaak plaatsen we eerst stuif- schermen. Deze schermen bestaan uit takken die naast elkaar rechtop staan. Ze moeten het helmgras beschermen tegen de wind zodat het goed kan groeien. Over twee jaar zijn de takken verteerd en doet het helmgras zijn werk. Helmsplinters Het planten van helm is niet zonder gevaar. Piet: "Die puntjes zijn namelijk keihard, het zijn net splinters die gewoon in je vinger kunnen afbreken. Ook zitten ze precies op ooghoogte als je bukt en de bossen in de grond wilt door Danielle Steijn-Laing

Scheldestromen/de Waterwerker | 2008 | | pagina 6