11 'Ze klommen op den duur de opvangbak weer uit." Dat is het euvel als water onder door de kokosmat schiet. Dan kun nen ze er niet goed door klimmen." Maar hij heeft er wat op bedacht. "Ik heb een drainagebuis genomen en die omwikkeld met de kokosmat. Het geheel gaat in de goot. Die drainagebuis is flexibel en buigt zo mee met de vorm van de goot. Zo kan er geen water onderdoor schieten." Mysteries rond paling Paling is een bijzondere vissoort. Hij komt in alle wateren voor: zoet, brak en zout, van geïsoleerde putten tot het IJsselmeer, de Deltawateren en de Noordzee. Bovendien leidt hij een niet alle daags leven. Volgens Jan komt de meeste glasaal de dijk over bij volle maan. Glasaal komt 's nachts, over dag houden ze zich schuil. Ook de temperatuur van het water heeft effect. "Zo'n 10°C is ideaal, mits er aanbod is." Op het moment van dit interview was de glasaal nog 'onderweg' van de lange reis. Hoewel deskundigen het er niet over eens zijn waar de glasaal nu precies vandaan komt, is Jan klaar om ze te ontvangen. Een ladder in de panty In de opvangbak telt Jan ze. "Aan het begin van het seizoen zijn het net staafjes glas van een centimeter of zeven. Naarmate het seizoen vordert, krijgen ze hun bruine kleur en worden ze groter. De eerste keer tel ik er honderd uit en doe die in een maatbeker. Dat markeer ik met een streepje. Zo kan ik dagelijks sneller tellen." Dat de glasaal overal tussendoor krioelt en ook geen moeite heeft om steil omhoog te klimmen, heeft Jan gemerkt. "Ze klommen op den duur de opvang bak weer uit, zelfs door een fijn zeef. Dan heb je natuurlijk geen correcte tellingen meer." Een panty bood uitkomst. "Ik heb het broekje van een panty over het zeef getrokken, daar kunnen ze echt niet door. Ach ja, je hebt wel eens een ladder maar met twee panty's op een jaar red ik het wel!"

Scheldestromen/de Waterwerker | 2009 | | pagina 11