versterken zwakke Schakel Nolle-Westduin van start Na bijna een jaar vertraging is de kustversterking Nolle-Westduin bij Vlissingen in volle gang. Natuurliefhebbers zullen misschien schrikken bij het aanzicht, want de bomen en struiken in het gebied zijn al gerooid. Toch zal het eindresultaat prachtig zijn: een sterke kust met nieuwe natuur en volop mogelijkheden om te fietsen en te wandelen. "Verbouwen op natte grond lukt niet." door Emilie Sturm Dijk en duinen "Het gebied Nolle-Westduin bestaat uit een stuk dijk en een stuk duin", legt Coen Bertijn uit, projectleider van de Zwakke Schakel. "De dijk gaan we overslagbestendig maken. Dat betekent dat er tijdens een superstorm een beperkte hoeveel heid water over de dijk heen kan slaan, zonder dat het de waterke ring aantast. Dat doen we door de binnenkant van de dijk sterker te maken met een nieuwe laag asfalt. Aan de buitenkant overlagen we de bestaande bekleding met breuk steen en asfalt. Tot slot dekken we de dijk af met zand, zodat het lijkt alsof het een prachtig duin is. Op het stuk duin moet genoeg zand liggen om een superstorm te trotse ren. We gaan daarom de huidige duinen tussen de dertig en tachtig meter verbreden." Het werk duurt tot en met decem ber van dit jaar, dan is de kust weer op volle sterkte. Coen: "Waar je werkt, veroorzaak je ook overlast. Daar komen we niet onderuit. Maar we proberen wel zoveel mogelijk rekening te houden met omwonenden en toeristen. Zo houden we twee keer per week een inloopspreekuur en organise ren we excursies door het gebied. En voor wie nog meer informatie wil, is er een informatiehoek in Hotel Westduin en het stadhuis van de gemeente Vlissingen." Bijzonder tintje Coen werkte vorig jaar ook aan de Zwakke Schakel Westkapelle. Toch heeft Nolle-Westduin voor hem een bijzonder tintje. "De kust versterking bij Nolle-Westduin is een van de grootste werken die het waterschap tot nu toe heeft uitgevoerd. Toen ik civiele techniek studeerde aan de hts was dit het werk dat ik wilde doen. Voor mij is het echt een jongensdroom. Daarnaast ben ik opgegroeid in Vlissingen en ken ik het gebied als mijn broekzak. Dat maakt het ook wel extra bijzonder om hieraan te werken: het is als het ware in mijn achtertuin." Ook Jaap de Jager, lid van het dagelijks bestuur van het water schap, is enthousiast over het project. Sinds januari heeft hij de portefeuille Waterkeringen in beheer, maar hij is al aardig bekend met het werk. "Mijn vader was vroeger dijkgraaf, dus thuis kreeg ik al veel mee over het werk van het waterschap. Ook

Scheldestromen/de Waterwerker | 2009 | | pagina 12