op zoek i 6 r Rijkswaterstaat wil het Volkerak-Zoommeer gaan verzilten om daarmee het jaarlijkse probleem van de blauwalgen te verhelpen. De plannen om het meer te laten verzilten, worden daarom door het waterschap gesteund, mits er een oplossing komt voor de aanvoer van zoet water. Oplossings mogelijkheden zijn er wel, maar ze kosten geld. Acronius Kramer, medewerker projectondersteuning bij Zeeuwse Eilanden en specialist op dit zout/zoet-probleem, schetst een beeld van de mogelijkheden. n\i "Het mooiste zou zijn, als we dit water ergens kunnen bufferen tot het zomer is." Reigersbergsche HM Nu inname (komt te vervallen) Spu/fcorntl 1 rV Zuiverings- [vl installatie 1 Toekomstige aanvoer van effluent? Syfon Verzilting van het Volkerak- Zoommeer blijkt de enige haalbare oplossing voor het blauwalg- probleem dat zich tegenwoordig iedere zomer voordoet. Het water schap, verantwoordelijk voor een goede kwaliteit van het binnenwa ter, sluit tegenwoordig ieder jaar in de zomerperiode de inlaten vanuit het meer naar ons waterschaps- gebied omdat de blauwalg daar weer opduikt. Dit gebeurt vaak al halverwege het groeiseizoen. Op de achterbank van de auto, terwijl de fotograaf ons naar de Reigersbergschepolder in Zuid- Beveland rijdt, schetst Acronius de mogelijkheden voor het aanvoeren van zoet water voor de polder van elders. Waterbronnen Er zijn vier waterbronnen waaruit we kunnen putten. "De polder kan voorzien worden van water uit de Brabantse Wal. Er stroomt daar vandaan elk jaar zo'n twintig miljoen kuub richting spuikom Bath, terwijl er slechts een tot twee miljoen nodig is. Enig probleem is dat het water vooral in de winter langs stroomt", Acronius gebaart naar de spuikom aan de rechter kant van de weg van waaruit het water naar de Westerschelde door Christine Reule wordt geloosd, "terwijl het in de zomer nodig is." Een tweede waterbron zou het water kunnen zijn dat de nabij gelegen rioolwaterzuivering verlaat. Dit zogenoemde effluent heeft echter een minder goede waterkwaliteit. Met nader onderzoek willen we uitzoeken of het haalbaar is om de kwaliteit van het effluent te verbeteren, zodat het als waterbron gebruikt kan worden. Pijplijn Andere waterbronnen kunnen worden gecreëerd door een aftak king te maken van de waterpijplijn van waterbedrijf Evides die vanuit de Biesbosch komt of gebruik te maken van de pijplijn die vanuit

Scheldestromen/de Waterwerker | 2009 | | pagina 6