Antwerpen naar Zeeland loopt. Via deze pijplijn kan Evides zonodig water voor ons gebied inkopen. Welke oplossing gekozen wordt, hangt ook samen met de kosten. De hierboven genoemde vier oplossingrichtingen worden in volg orde duurder. Daarom is het goed dat de oplossingen elkaar in heel droge perioden kunnen opvolgen. Pas duur water van Evides gebrui ken, als het goedkopere water op is. Acronius legt uit: "Het water uit de Brabantse Wal loopt nu al door ons gebied. Met enkele aanpassingen is er een verbinding mogelijk met het slotenstelsel in de Reigersbergsche- polder en dan is dit verder een een voudige oplossing. Het mooiste zou zijn als we in staat zijn om dit water ergens te bufferen tot we het in de zomer nodig hebben." Spuikom Acronius wijst door het autoraam pje: "Daar is de spuikom van Bath waar het water uit de Brabantse Wal samenkomt met brak water uit het gebied aan de andere kant." Kan de spuikom dan niet als buffer fungeren? Acronius glundert. Hij heeft op deze vraag gewacht. "Volgend jaar zal in het kader van de gebiedsgerichte aanpak uit een modelstudie blijken of de spuikom, die nu nog bedoeld is voor de polderafvoer, ook voor de langere termijn klimaatbestendig is en dan nog voldoende afvoercapaciteit heeft. Als daaruit blijkt dat daar voor een nieuw gemaal nodig is, kunnen we dat gemaal voor de Reigersbergschepolder inzetten. We kunnen dan voorkomen dat er ook brak water in de spuikom komt. Dan kan deze spuikom een prachtige zoetwaterbuffer worden voor de zomer." Welke oplossingen er uiteindelijk gekozen worden, hangt nog af van de uitkomsten van diverse onder zoeken. Ook voor Tholen en Sint Philipsland lopen er onderzoeken. Daar wordt binnenkort gekeken naar de mogelijkheden om water uit het Hollands Diep via West- Brabant aan te voeren. En ook daar gaat het om ingrijpende en kostbare maatregelen.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2009 | | pagina 7