Ten westen van Veere ligt, verscholen in de bossen, een wirwar van kreken. Kreken vol leven maar tegelijkertijd doodstil. Alleen de vogels zingen er het hoogste lied. Het waterschap gaat er samen met partners aan de slag. Voor een nog mooier geheel. door Linda van Dijke April 2009 Bij het kleine museum aan de Landschuurweg verzamelen we. Boswachter Bram Vader en beleids medewerker Wouter Quist wachten de deelnemers op. Zo'n 25 man heeft zich aangemeld. Het weer zit mee. Nauwelijks wind, een lekker avondzonnetje en de kwetterende vogels omlijsten het geheel. Betere omstandigheden voor een excursie door het Veerse Bos zijn er niet. Vanavond geven medewerkers van Staatsbosbeheer en het waterschap een toelichting op de plannen die er zijn om het gebied een facelift te geven. Aan de rand van de grote kreek toont de oever zelf het te vertellen verhaal. De bestaande beschoeiing heeft geen functie meer, water heeft steeds meer land tot zich genomen. Kortom: de oever is ernstig aan het afkalven waardoor het wandelpad beetje bij beetje in de kreek verdwijnt. In de 11e eeuw De kreek kent een rijke geschiede nis. Naar alle waarschijnlijkheid is de kreek ontstaan in de 11" of 12e eeuw. Toen liep het water, net als nu, door tot Zanddijk. Rond het midden van de 12e eeuw werd de kreek afgedamd. De kreek kwam langzaam droog te liggen. Toen de stroomgeulen helemaal opge droogd waren, werden er boerde rijen gebouwd en op de plek waar ooit de kreek lag, werd een weg aangelegd. Jarenlang veranderde er weinig. Er werd groente en graan verbouwd, geweid en geleefd op de plekken waar ooit het water stond. April 2009 Naast de instabiele oevers is er meer aan de hand. Want ook de waterkwaliteit laat te wensen over. Vooral de kreekarmen (uitlopers van de hoofdkreek) laten dit zien. Stankoverlast en vissterfte door botulisme worden veroorzaakt door het ontbreken van doorstro ming of de (on)diepte van het water. Plaatselijk is de bodem zo ondiep geworden door bladinval, ingewaaid zand en dergelijke dat er nauwelijks nog water over is. 11 oktober 1944 In september '44 proberen de geallieerden Nederland te bevrijden. Een drastische maatregel als inundatie lijkt de enige oplossing om de bezetters van Walcheren te verjagen. Daarom

Scheldestromen/de Waterwerker | 2009 | | pagina 12